Jezioro Zdworskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Zdworskie
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Wysokość lustra

79,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

327,5-352, ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,5 km
1,5 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,3 m
5,4 m

Objętość

8043,0 tys. m³

Hydrologia
Klasa czystości wody

III[1] (w roku 1987)

Położenie na mapie gminy Łąck
Mapa konturowa gminy Łąck, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zdworskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zdworskie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zdworskie”
Położenie na mapie powiatu płockiego
Mapa konturowa powiatu płockiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zdworskie”
Ziemia52°26′07″N 19°41′05″E/52,435278 19,684722
Plaża w Koszelówce

Jezioro Zdworskiejezioro w woj. mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Łąck, leżące na terenie Pojezierza Gostynińsko-Włocławskiego, w pobliżu miejscowości Gąbin. Jest to zbiornik rynnowy. Z uwagi na małą głębokość jest to zbiornik polimiktyczny. Jest największym jeziorem województwa mazowieckiego[2].

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 327,5 ha[1] do 352,8 ha[3].

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 79,0 m n.p.m.[3] Średnia głębokość jeziora wynosi 2,3 m[3], natomiast głębokość maksymalna 5,4 m[3] lub 8,8 metra[4] Na podstawie badań przeprowadzonych w 1987 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości[1].

Od północnego wschodu jezioro zamyka morena czołowa zwana gąbińską, na południu w rejonie wsi Zofiówka znajdują się żwirowo-piaszczyste ozy. Brzegi północne, północno-wschodnie i południowe trudno dostępne, zarośnięte trzciną, od północy torfowiska. Na brzegu wschodnim m.in. w Koszelówce piaszczyste plaże, za nimi Las Gąbiński na morenowych pagórkach. Na zachodnim krańcu jeziora wieś Zdwórz, na wysokim (12 m) brzegu bory sosnowe o bogatym podszyciu, u podnóża piaszczyste plaże[5].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Zdworskie jest zbiornikiem w dużym stopniu zdegradowanym, o wodach zeutrofizowanych. Jedną z przyczyn degradacji jeziora było ograniczenie jego zasilania przez ciek Wielka Struga, którego wody uchodziły do poziomu wodonośnego pod zbiornikiem. Doprowadziło to w roku 2003 do znacznego obniżenia poziomu wody w jeziorze, co podczas upałów wywołało masowe śnięcie ryb żyjących w tym jeziorze. Polimiktyczny charakter zbiornika i inne czynniki, takie jak wysoka koncentracja związków azotu w wodzie, prowadzą także do masowych zakwitów sinic. W związku z dużym znaczeniem rekreacyjnym tego zbiornika, w obliczu jego degradacji, rozpoczęto w roku 2004 działania renaturyzacyjne, mające poprawić stan jeziora. W tym celu:

 • uszczelniono ciek Wielka Struga oraz doprowadzono do zbiornika wodę rurociągiem melioracyjnym;
 • wykasza się trzcinę celem zmniejszenia masy organicznej ulegającej w wodzie rozkładowi;
 • zainstalowano w zbiorniku fitobariery obsadzone makrofitami, których zadaniem jest filtrowanie wody z soli biogennych, m.in. wnoszonych do jeziora wraz z wodami Wielkiej Strugi; bariery mają też służyć jako matecznik do rozwoju małża racicznicy, mającego duże możliwości odfiltrowania zawiesiny z wody;
 • rozpoczęto oddzielny eksperyment polegający na wprowadzeniu specjalnego podłoża z racicznicą;
 • ułożono w jeziorze bariery ze słomy, mające zapobiegać rozwojowi sinic.

Działania te mają zapobiec obniżaniu się poziomu wody w zbiorniku, ograniczyć dopływ biogenów do jeziora oraz zredukować zakwity sinic.

W przyszłości podjęte mają być kolejne działania, których celem będzie poprawa stanu Jeziora Zdworskiego. Renaturyzacja jeziora jest wynikiem "Porozumienia w sprawie renaturyzacji jezior w gminie Łąck", podpisanego 8 września 2004 roku pomiędzy gminą Łąck a Zarządem Województwa Mazowieckiego, Wojewodą Mazowieckim, WIOŚ, Zarządem Powiatu w Płocku, Nadleśnictwem Łąck, Agencją Nieruchomości Rolnych, miastem Płock, gminą Gąbin i Zarządem PZW[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 537. ISBN 83-232-1732-7.
 2. Eturystyka.org: Mazowieckie. [dostęp 2012-10-21].
 3. a b c d według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 537. ISBN 83-232-1732-7.
 4. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, PWN, Warszawa 1998, ISBN 83-01-12677-9 s. 1019
 5. Tomasz Chludziński, Janusz Żmudziński "Mazowsze, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1978 s. 197
 6. „Renaturyzacja jezior w gminie Łąck, powiat płocki” RCEE Płock