Jimmy Mulville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jimmy Mulville
Prawdziwe imię i nazwisko

James Thomas Mulville

Data i miejsce urodzenia

5 stycznia 1955
Liverpool

Zawód

producent, aktor, scenarzysta

Lata aktywności

od 1983

Jimmy Mulville, właśc. James Thomas Mulville (ur. 5 stycznia 1955 w Liverpoolu) – brytyjski aktor, scenarzysta, prezenter i producent telewizyjny. Znany przede wszystkim jako współzałożyciel i wieloletni dyrektor zarządzający Hat Trick Productions, jednego z najważniejszych niezależnych producentów seriali i programów komediowych w Wielkiej Brytanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę sceniczną rozpoczął podczas studiów w zakresie romanistyki i filologii klasycznej w Jesus College na Uniwersytecie Cambridge[1], kiedy to występował w słynnym teatrze studenckim Footlights. Tam poznał Rory'ego McGratha, z którym stworzył stały duet estradowy. W 1977 został prezesem Footlights. Bezpośrednio po studiach podjął pracę w BBC, gdzie przez cztery lata pracował przy produkcji radiowych programów komediowych.

W 1983 telewizja Channel 4 rozpoczęła emisję serialu Who Dares Wins, w którym Mulville i McGrath byli głównymi wykonawcami i aktorami, a towarzyszyli im m.in. Philip Pope, Tony Robinson czy Julia Hills. Mulville i McGrath zajmowali się także produkcją serialu i w tym celu w 1986 założyli firmę Hat Trick Productions. Emisja Who Dares Wins trwała do 1988. Równolegle Mulville pracował jako producent i współscenarzysta przy serialu Alas Smith and Jones, którego gwiazdami byli Mel Smith i Griff Rhys Jones.

W latach 1988-1990 Mullvile i McGrath występowali w napisanym i wyprodukowanym przez siebie sitcomie Chelmsford 123, rozgrywającym się w II wieku po Chrystusie w podbitej przez Rzymian Brytanii. W 1991 wystąpił w serialu G.B.H., w którym kilkoro prominentnych aktorów znanych przede wszystkim z pracy w komedii, jak Michael Palin, Robert Lindsay, Julie Walters czy sam Mulville, wystąpiło w rolach dramatycznych.

W 1992 spółka autorska Mulville/McGrath rozpadła się. Rory McGrath został zmuszony do opuszczenia Hat Trick Productions, zaś Mulville jako dyrektor zarządzający tej firmy ograniczył własne występy aktorskie, skupiając się przede wszystkim na produkcji seriali i programów komediowych dla różnych telewizji, przede wszystkim jednak dla Channel 4. Jako producent kierował m.in. takimi projektami jak Ojciec Ted, Sto pociech, Have I Got News For You, The Kumars at No. 42, Worst Week, The Armstrong and Miller Show, The Royal Bodyguard czy Odcinki.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1999 Mulville otrzymał nagrodę specjalną BAFTA im. Alana Clarke'a, przyzwaną osobom, które wniosły "wyróżniający się, kreatywny wkład w rozwój telewizji". Współlaureatką tego wyróżnienia została jego była żona i współzałożycielka Hat Trick Productions, Denise O'Donoghue. W 2003 Mulville i O'Donoghue znaleźli się również wspólnie na liście 50 najzabawniejszych osób i grup w brytyjskiej komedii, sporządzonej przez magazyn The Observer[2]. Mulville jest również doktorem honoris causa University of Liverpool.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Armstrong 2009 ↓.
  2. The A-Z of laughter (part two). guardian.co.uk, 2003-12-07. [dostęp 2012-07-18]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]