Johan Joachim Agrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Johan Joachim Agrell (ur. 1 lutego 1701 Löth - zm. 19 stycznia 1765 Norymberga) – kompozytor szwedzki epoki późnego baroku .

Johan Joachim Agrell

Komponował na klawesyn i skrzypce. Johan studiował na uniwersytecie w Uppsali od roku 1721 do 1723, gdzie zgromadził muzyków uniwersyteckich w orkiestrę. Książę Maksymilian heski (Hesja-Kassel) miał usłyszeć jego grę w 1723 roku i zaprosił go do Kassel (Niemcy). Agrell pracował w Kassel do roku 1734, gdy kapelmistrzem (kapellmeister) został tam Włoch Chelleri (1737 - 1742), gdy Wilhelm VIII zastąpił Maksymiliana. W tym okresie Agrell wizytował Anglię, Niemcy i Włochy.

Problemy z pieniędzmi skłoniły Agrella do ubiegania się o zostanie kapelmistrzem w Norymberdze. Został nim w roku 1746 i odtąd kierował właściwie całym życiem muzycznym miasta. Dyrygował też orkiestrą w kościołach min. w Frauenkirche. We wrześniu poślubił śpiewaczkę Margarethę Förtsch, córkę miejscowego organisty.

Z okresu młodości Agrella znamy tylko jeden polonez współtworzący kolekcję wydrukowaną w 1746. Książę Adolf Fredrik de Holstein-Gottorp otrzymał w 1748 roku od Agrella Sei Sonate per Cembalo Solo (1748).

Większość znanych kompozycji Agrella wiąże się z jego niemiecką działalnością. Agrell komponował koncerty, sonaty i kantaty.