Johann Gottlieb Korn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Gottlieb Korn

Johann Gottlieb Korn (4 października 1765 we Wrocławiu, zm. 23 sierpnia 1837) – księgarz i wydawca niemiecki[a], właściciel drukarni we Wrocławiu.

Syn Wilhelma Gottlieba, również księgarza i wydawcy oraz Karoline Elisabeth z domu Pfitzner, córki wrocławskiego urzędnika. W roku 1790 podjął pracę w firmie ojca zajmując się w niej początkowo porządkowaniem jej nieco zaniedbanej przez ojca administracji. Pomimo konkurencji drukarni i wydawnictwa Grassa w 1804 Kornowie posiadali w swojej drukarni 9 pras i zatrudniali 22 pracowników.

Przejąwszy firmę kontynuował profil wydawnictwa Korn. Wydawał i drukował książki i prasę po niemiecku, między innymi zapoczątkowaną jeszcze przez jego dziada Johanna Jacoba w 1742 „Schlesische Zeitung”; zachowując dobre stosunki z władzami pruskimi, wychodził także naprzeciw zapotrzebowaniu na wydawnictwa w języku polskim i wydawał – poza dziełami niemieckimi – również polskie słowniki i polską literaturę piękną (Kochanowskiego, Trembeckiego, Karpińskiego i innych). Wydał po polsku Biblię w przekładzie księdza Wujka, liczne podręczniki, książki dla młodzieży i książeczki do nabożeństwa.

Z Christine Dorotheą Weigel, którą poślubił w grudniu 1797 miał jednego syna – Juliusa, który zmarł w 1837 krótko przed nim.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W źródłach w języku polskim używana bywała także spolszczona wersja jego imion – Jan Bogumił; dotyczyło to także nazwy wydawnictwa przejętej po ojcu, die Firma Wilhelm Gottlieb Korn: wydając po polsku katalog wydanych tu książek Korn zatytułował go „Spis książek polskich, które u W.B.Korna w latach 1833–1835 wyszły”, gdzie „B.” oznacza „Bogumił”, polską wersję imienia Gottlieb.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polski Słownik Biograficzny, t. 14