Johann Gottlob Imanuel Breitkopf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Gottlob Immanuel Breitkopf

Johann Gottlob Imanuel Breitkopf (ur. 23 listopada 1719 roku w Lipsku, zm. 28 stycznia 1794 roku) – niemiecki drukarz i typograf.

W 1745 roku przejął drukarnie i odlewnie po Bernardzie Christophie Breitkopfie złożone w 1719 roku. Jest pomysłodawcą nowego stopu do odlewania czcionek, który nadawał im większą trwałość. Po raz pierwszy zastosował go w 1777 roku. Był znany jako drukarz książek o tematyce muzycznej, głównie nut oraz map. Drukował je sposobem typograficznym i stosował w nich zaprojektowany przez siebie nowy kształt faktury. W swoich zakładach zatrudniał 120 osób.

Jego drukarnie odziedziczyli synowie, Bernhard Theodor i Christoph Gottlob. Do spółki przyjęto z czasem Gottfrieda Christopha Härtla co dało początek znanego i cenionego wydawnictwa muzycznego Breitkopf und Härtel z siedzibą w Lipsku i Wiesbaden.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Bieńkowska, Elżbieta Maruszak, Książka na przestrzeni dziejów, Warszawa: wyd. Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej im. Heleny Radlińskiej, 2005, ISBN 83-88581-21-X, OCLC 69448988.