John Boyd Dunlop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Boyd Dunlop
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1840
Dreghorn (Wielka Brytania)
Data i miejsce śmierci 23 października 1921
Dublin
Zawód, zajęcie lekarz weterynarii

John Boyd Dunlop (ur. 5 lutego 1840, w Dreghorn, North Ayrshire, w Szkocji, zm. 23 października 1921) – wynalazca brytyjski, z zawodu lekarz weterynarii, który to zawód wykonywał w pobliżu Belfastu.

W 1888 roku Dunlop opatentował gumową oponę dla bicykla (wynalezioną w roku 1845 przez Roberta Williama Thomsona). W roku 1889 założył w Belfaście spółkę Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency, produkującą opony na skalę przemysłową. Stała się ona od 1900 roku znana jako Dunlop Rubber Co.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John B. Dunlop urodził się w Aryshire w Szkocji. Po ukończeniu nauki Dunlop praktykował najpierw jako lekarz weterynarii w Edynburgu w Szkocji, a następnie w Belfaście w Irlandii. W 1887 roku jego młody syn poprosił Dunlopa, by pomyślał, jak sprawić, by trójkołowy chłopiec jeździł wygodniej na brukowanych ulicach Belfastu. Dunlop zaczął eksperymentować z ulepszeniami opon z litej gumy trójkołowej. Wycięł stary wąż ogrodowy, włożył go do rury, pompował powietrzem i zamontował na tylnych kołach trójkołowego syna. Dunlop wymyślił na nowo oponę pneumatyczną, która, nieznana Dunlopowi, została po raz pierwszy wymyślona przez Roberta. Thomson w 1845. Firma Dunlop przetestowała i opatentowała oponę pneumatyczną w Wielkiej Brytanii w 1888 r., A w 1890 r. Uzyskała patent amerykański. Irlandzki przemysłowiec W. H. Du Cros zainteresował się wynalazkiem Dunlopa po tym, jak rowerzysta wygrał wyścig w Belfaście ze swoim zmęczonym pneumatycznie rowerem. Du Cros zorganizował firmę z Dunlopem, która stała się Dunlop Rubber Company, ostatecznie światowym koncernem. Dunlop nie skorzystał zbytnio z jego wynalazku. W 1896 r. Sprzedał swój patent i interes w firmie Du Cros, a następnie przeszedł do Dublina, gdzie jego jedyną działalnością do śmierci w 1921 r. Było zainteresowanie draperią. Po wprowadzeniu na rynek w 1888 roku pneumatyczne opony Dunlop stały się standardowym wyposażeniem rowerów, ponieważ tak dobrze absorbowały szok bezpośredni, jakiego doświadczają rowerzyści. W tym samym roku, co patent Dunlopa, pierwszy samochód wyprodukował Karl Benz z Mannheim w Niemczech. Dostępność nowych opon Dunlopa doprowadziła do eksperymentów przeprowadzanych przez innych w celu wyprodukowania opony o grubszym bieżniku dla pojazdów mechanicznych, aw 1895 roku pojawiła się pierwsza opona Michelin. Wraz z rosnącą popularnością samochodów po 1900 r. Popyt na coraz bardziej skomplikowane mieszanki gumowe zarówno dla rowerów, jak i samochodów stał się ogromny. Wynalazek Dunlopa dał początek dwóm ważnym gałęziom przemysłu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]