John Norton Loughborough

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Norton Loughborough

John Norton Loughborough (ur. 1832, zm. 7 kwietnia 1924) – jeden z pierwszych kaznodziejów spośród adwentystów dnia siódmego.

Loughborough angażował się w ruch adwentystów dnia siódmego już we wczesnym stadium rozwoju tego ruchu. W roku 1852 został powołany przez Ellen G. White do wygłaszania kazań. Pracował dla kościoła w Nowej Anglii, Michigan, Ohio, Wielkiej Brytanii i Kalifornii. W 1878 roku Ellen White powiedziała mu, że jego praca dla kościoła „musi być taka, aby opowiedzieć o jego pełnej wartości”. W 1902 roku opublikował on opis poselstwa oraz historię adwentyzmu dnia siódmego pod tytułem „Wzrost i rozwój poselstwa trzeciego anioła”, jednak pozycja ta uległa zniszczeniu, kiedy to uległ spaleniu podczas pożaru Review and Herald w Battle Creek w stanie Michigan w roku 1903. Następnie w roku 1905 wydał on kolejną książkę „Wielki, drugi ruch adwentowy”, w której opisał swoje pierwsze doświadczenia w historii kościoła, wizje oraz proroctwa Ellen White, pierwsze podziały w kościele, różne filozoficzne oraz religijne kwestie, jak również poruszył kilka kwestii autobiograficznych[1].

F.C. Gilbert (1867–1946) dyskutował o doświadczeniach Loughborougha z wizjami Ellen White w swojej książce „Wypełnione, boskie przepowiednie Ellen G. White”, w szczególności skupił się na przepowiedniach dotyczących niewolnictwa oraz rozpoczęcia amerykańskiej wojny domowej[2].

Szkoła Johna Loughborougha znajduje się w miejscowości Tottenham w Północnym Londynie[potrzebny przypis].

Jeden jego bardzo znany cytat pojawił się 8 października 1861 roku w artykule Review and Herald (obecnie jest to Adventist Review), w którym wypowiadał się przeciwko tworzeniu creda:

„Pierwszym krokiem odstępstwa jest przygotowywanie creda, mówiącego nam w co powinniśmy wierzyć. Drugim krokiem jest uczynienie tego creda sprawdzianem danej wspólnoty. Trzecim jest sądzenie członków w oparciu o to credo. Czwartym jest potępianie jako heretyków tych, których wiara nie jest zgodna z tym credo. I piątym jest wszczęcie prześladowań przeciwko takim”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Loughborough, J.N. „The Great Second Advent Movement” Review and Herald Publishing Assn., Washington, D.C., 1905.
  2. „Divine Predictions of Mrs. Ellen G. White Fulfilled” by Gilbert, F.C. (Compiler). Good Tidings Press, South Lancaster, MA, 1922.
  3. „Doings of the Battle Creek Conference, Oct. 5 & 6, 1861” (DJVU). Review and Herald 18(19): 148. 1861-10-08. [dostęp 2006-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]