Johnny poszedł na wojnę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johnny poszedł na wojnę
Johnny Got His Gun
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia 1971
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Język angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Dalton Trumbo
Scenariusz Dalton Trumbo
Główne role Donald Sutherland
Muzyka Jerry Fielding
Zdjęcia Jules Brenner
Scenografia Harold Michelson
Kostiumy Theadora Van Runkle
Montaż Millie Moore
Produkcja Bruce Campbell
Wytwórnia World Entertainment
Dystrybucja Cinemation Industries

Johnny poszedł na wojnę (Johnny Got His Gun) – dramat prod. USA z 1971 r.

Film został oparty na książce o tym samym tytule, napisanej przez Daltona Trumbo. Jest on również autorem scenariusza filmu i reżyserem.

Film zainspirował zespół Metallica do napisania utworu One, wydanego na albumie ...And Justice for All w 1988 r. Jego fragmenty zostały również wykorzystane w teledysku do tej piosenki.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o młodym chłopaku – Amerykaninie Johnnym Bonhamie, który w imię zasad wpojonych mu przez nieżyjącego już ojca zaciąga się do wojska jako ochotnik, by „walczyć za demokrację” podczas I wojny światowej.

Na skutek zbiegu okoliczności zostaje ciężko okaleczony – traci kończyny, twarz i wszystkie zmysły oprócz dotyku. Żyje nadal i jest w pełni władz umysłowych, czego nie próbowali nawet sprawdzić opiekujący się nim lekarze, zachowując go przy życiu w celach naukowych, by „pomóc takim jak on w przyszłości”. Gdy odkrywają, że chłopak jest świadomy swojego stanu i sytuacji, w jakiej, się znalazł, Johnny porozumiewa się z nimi za pomocą alfabetu Morse’a i prosi o śmierć. Ci jednak pozostawiają go przy życiu w towarzystwie jedynie jego własnych myśli. Film stanowi antywojenny manifest.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]