José de Grimaldo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José de Grimaldo
José de Grimaldo y Gutiérrez de Solórzano
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1664
Madryt

Data i miejsce śmierci

3 lipca 1733
Madryt

Pierwszy sekretarz stanu (Hiszpania)
Okres

od 30 listopada 1714
do 14 stycznia 1724

Pierwszy sekretarz stanu (Hiszpania)
Okres

od 4 listopada 1724
do 12 grudnia 1725

Odznaczenia
Order Złotego Runa (Hiszpania)

José de Grimaldo y Gutiérrez de Solórzano (ur. 1660 w Madrycie, zm. 3 lipca 1733 tamże) – hiszpański polityk.

W młodym wieku pracował jako posłaniec w Secretaría del Consejo de Indias (Radzie Indii). W 1683 r. został kawalerem zakonu św. Jakuba na (caballero en la Orden de Santiago). Od 1714 do 1726 był z krótką przerwą hiszpańskim pierwszym sekretarzem stanu (Primero Secretario de Estado).

Gdy tron objął francuski książę Filip V Burbon wraz ze swym zdolnym ministrem również przybyłym z Francji Jean’em Orry, który został pierwszym sekretarzem stanu. Urząd ten utworzono na wzór francuski. Od 1695 roku Grimaldo objął własne ministerstwo Secretaría del Despacho de Guerra y Hacienda (Sekretarz Departamentu Wojny i Domen) dzięki poparciu Orry’ego. Urząd ten zachował aż do roku 1714, po czym przejął po Orry’m najwyższy urząd państwowy (Pierwszy) Sekretariat Stanu (Despacho de Estado). W roku 1724 wycofał się na jakiś czas z urzędu by podążyć za królem do jego posiadłości w San Ildefonso.

Wówczas na stanowisku zastąpił go holenderski baron i awanturnik Johan Willem de Ripperdá, od niedawna w służbie Madrytu. W roku 1726, zastąpił Grimaldiego na tym stanowisku (tym razem na stałe) Juan Bautista de Orendáin. Grimaldo zmarł w roku 1733 pełniąc funkcje radcy stanu (Consejero de Estado). Otrzymał też za swe zasługi Order Złotego Runa (Toisón de Oro).