Joseph Pistone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joe Pistone, Benjamin "Lefty" Ruggiero, Tony Rossi.

Joseph Dominick Pistone, znany także jako Donnie Brasco (ur. 1939) – agent FBI, który w 1975 roku przeniknął do rodziny Bonanno. W 1981 roku jego praca dobiegła końca. Zebrał dowody obciążające blisko 200 osób, z czego ponad 100 otrzymało prawomocne wyroki.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Pistone urodził się w Pensylwanii, dorastał w Paterson w stanie New Jersey. Ukończył naukę w Paterson State College (teraz William Paterson University) w 1965 roku, z dyplomem studiów podstawowych/nauk społecznych. Po roku pracy w szkole podstawowej w Paterson zatrudnił się w Biurze Wywiadu Marynarki Wojennej. W 1969 roku został agentem specjalnym FBI.

Jako Donnie Brasco[edytuj | edytuj kod]

Pistone został wybrany do tej misji z powodu sycylijskiego pochodzenia, znajomości świata przestępczego, który poznał dorastając w Paterson oraz umiejętności posługiwania się sycylijskim dialektem języka włoskiego. Twierdził także, że nie poci się pod presją.

W szeregi mafii został wprowadzony przez Benjamina Ruggiero. Później nawiązał bliskie stosunki z capo rodziny Bonanno Sonnym 'Black' Napolitano i Tonym Mirrą. Dowody zgromadzone przez Pistone'a doprowadziły do wniesienia 200 oskarżeń oraz do 100 wyroków skazujących członków mafii.

Gra Pistone'a była tak przekonująca, że w 1981 roku zaproponowano mu, by wstąpił do rodziny Bonanno (oficjalnie stał się członkiem Mafii). Jednak żeby tak się stało, musiałby zabić Anthony'ego Indelicato, który wcześniej uniknął pojawienia się na spotkaniu, na którym zabito jego ojca Alphonse'a Indelicato, Phillipa "Philly'ego" Giaconne oraz Dominicka "Big Trin" Trinchera (Pistone nie był świadkiem, ani nie uczestniczył w morderstwie tej trójki). Musiał więc zakończyć swoją misję. Dwa dni później agenci FBI, chcąc ostrzec Napolitano oraz Ruggiero o możliwym zagrożeniu, poinformowali ich, że ich długoletni współpracownik Donnie Brasco był tak naprawdę agentem FBI.

Wkrótce potem Sonny Napolitano został zamordowany, za to, że dopuścił do infiltracji rodziny przez agenta FBI, a za głowę Pistone'a ustalona została nagroda w wysokości 500 tys. dolarów. Później podczas negocjacji pomiędzy agentami FBI a rodziną Bonanno, zlecenie zabójstwa miało być anulowane. Benjamin "Lefty" Ruggiero zachował życie, gdyż FBI odnalazło go szybciej niż mafia. Spędził kilka lat w więzieniu.

Pistone po tych zdarzeniach zmienił imię i nazwisko. Odszedł na emeryturę w 1997 r. po 27 latach pracy w charakterze tajniaka. Jak wyznał w jednym z nielicznych wywiadów, 6 razy musiał się przeprowadzać, lecz mafia nigdy nie odkryła miejsca jego pobytu. Przez jakiś czas razem z rodziną korzystał z Federalnego Programu Ochrony Świadków (ang. Witness Protection Program).

W 2004 roku Joseph Massino, boss rodziny Bonanno, zleceniodawca zabójstwa Sonny'ego Napolitano, został skazany za rozliczne przestępstwa.

Literatura i film[edytuj | edytuj kod]

Pistone szczegółowo opisał swoje doświadczenia w wydanej w 1987 roku książce pod tytułem Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia. W 1997 roku na podstawie książki powstał film Donnie Brasco z Johnnym Deppem w roli tytułowej oraz z Alem Pacino w roli Ruggiero. W 2004 roku Pistone wydał kolejną książkę opisującą jego doświadczenia jako Donnie'ego Brasco pt. The Way of the Wiseguy.

Pistone nadal jest aktywny jako autor i konsultant światowych agencji zajmujących się egzekwowaniem prawa (policja itp). Wraz z Salvatore Bonanno, synem Joego Bonanno, napisał książkę The Good Guys. W 2006 roku na podstawie jego przeżyć powstał film Za cenę życia, w którym wystąpili m.in. Val Kilmer i Dennis Hopper.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Carl Sifakis, Mafia amerykańska encyklopedia (tytuł oryginału: The Mafia Encyclopedia, Third Edition) ​ISBN 978-83-242-0613-1