Julian z Tarsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Julian z Tarsu
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia w III wieku
Anazarbus (Cylicja)
Data i miejsce śmierci ok. 305
Tars (Cylicja)
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Apostolski Kościół Ormiański
Wspomnienie 16 marca (kat.)
21 czerwca/4 lipca (praw.)
18 kwietnia/1 maja (orm.)

Julian z Tarsu, również Julian z Cylicji (ur. w Anazarbus w Cylicji, zm. ok. 305 w Tars) – męczennik chrześcijański za czasów panowania Dioklecjana, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

Urodził się w Anazarbus w Cylicji, w rodzinie pogańskiego senatora i chrześcijanki. Gdy wybuchły prześladowania za cesarza Dioklecjana, namiestnik Marcjan pojmał młodzieńca i torturami próbował odwieść go od prawdziwej wiary. Św. Julian nie poddawał się ani namowom, ani męczarniom, więc urzędnik kazał go włóczyć za wielbłądem po ulicach miast prowincji przez prawie rok. W końcu widząc, że nic nie wskóra, nakazał, aby św. Juliana w worku wypełnionym kamieniami, z wężami i skorpionami w środku, wrzucono do morza. Jego ciało wyłowili chrześcijanie u brzegów Aleksandrii i tam je pochowali. Później doczesne szczątki Świętego złożono w kościele w Antiochii.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 16 marca.

Kościoły wschodnie z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego wspominają męczennika:

Julian z Tarsu często mylony jest z innym męczennikiem Julianem z IV wieku, który także poniósł śmierć za czasów ówczesnego cesarza w Antiochii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]