Jurij Szulman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jurij Szulman
Ilustracja
Jurij Szulman, Merida 2008
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1975
Mińsk

Obywatelstwo

ZSRR
Białoruś
Stany Zjednoczone

Tytuł szachowy

arcymistrz (1995)

Ranking FIDE

2559

Ranking krajowy FIDE

niesklasyfikowany na liście aktywnych

Strona internetowa

Jurij Szulman, ros. Юрий Шульман, ang. Yury Shulman (ur. 29 kwietnia 1975 w Mińsku) – amerykański szachista pochodzenia białoruskiego, arcymistrz od 1995 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces odniósł w roku 1993, zwyciężając w turnieju rozegranym w Mińsku. W niedługim czasie awansował do ścisłej czołówki szachistów Białorusi, w roku 1994 zdobywając tytuł mistrza kraju oraz triumfując w memoriale Izaaka Bolesławskiego, rozegranym w Mińsku. W tym samym roku zadebiutował również w narodowej drużynie na szachowej olimpiadzie w Moskwie. W 1995 podzielił I m. w kolejnym turnieju w Mińsku oraz zwyciężył (przed Wiktorem Bołoganem) we Władywostoku. Osiągnął również duży sukces, zdobywając w Holon tytuł mistrza Europy juniorów do lat 20. W 1996 oraz 1998 wystąpił na dwóch kolejnych olimpiadach, a w 1997 – w drużynowych mistrzostwach Europy w Puli[1]. W 1998 podzielił I m. w mistrzostwach Białorusi. Od 1999 reprezentuje barwy Stanów Zjednoczonych, należąc do czołowych szachistów tego kraju. W tym roku podzielił I m. (wspólnie z Nigelem Shortem, a przed Jaanem Ehlvestem i Aleksandrem Wojtkiewiczem) w Dhace. W kolejnych latach osiągnął następujące sukcesy:

W 2008 zadebiutował w reprezentacji Stanów Zjednoczonych na olimpiadzie w Dreźnie[6].

Od roku 1994 napisał wiele artykułów i opracowań szachowych dla fachowych wydawnictw, m.in. New in Chess, ChessBase Magazine, Chess Life oraz Chess Informant. W 2006 roku był trenerem żeńskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych podczas olimpiady w Turynie. Jest założycielem fundacji Szachy bez barier, która zajmuje się m.in. propagowaniem szachów w szkołach i małych miejscowościach. Prowadzi również własną szachową szkółkę.

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 lipca 2009, z wynikiem 2648 punktów zajmował wówczas 85. miejsce na światowej liście FIDE[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]