Kątnik olbrzymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kątnik olbrzymi
Tegenaria duellica
Simon, 1875[1][2]
Kątnik olbrzymi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina lejkowcowate
Rodzaj Tegenaria
Gatunek kątnik olbrzymi
Synonimy
  • Tegenaria gigantea Chamberlin & Ivie, 1935
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kątnik olbrzymi (Tegenaria duellica) – gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych, bardziej znany pod synonimiczną nazwą Tegenaria gigantea, pod którą był długo opisywany w literaturze. Jest członkiem rodzaju Tegenaria i bliskim krewnym zarówno kątnika domowego, jak i znanego z agresywności kątnika wiejskiego. Ukąszenie tego gatunku nie stwarza jednak zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Opis[edytuj]

Osobniki żeńskie tego gatunku mogą osiągnąć do 18 mm długości[3], natomiast męskie posiadają nieznacznie mniejszy korpus wynoszący od 12 mm do 15 mm długości[3]. Rozpiętość odnóży wśród samic wynosi zwykle około 45 mm, a wśród męskich osobników jest bardzo zróżnicowana i waha się od 35 mm do nawet 95 mm[4].

Kątniki olbrzymie zabarwieniem przypominają kątniki domowe, mają barwę naturalnie brązową i błotnisto-czerwoną lub żółtą. Mają one również wyraźnie owłosione odnóża i odwłok.

Kątnik olbrzymi na ścianie

Występowanie[edytuj]

Kątniki tego gatunku pochodzą z północno-zachodniej Europy. Jednak około XX wieku[3] na skutek działalności człowieka zostały nieświadomie przywleczone do północno-zachodniej części Ameryki Północnej[3], gdzie się zaaklimatyzowały i licznie rozprzestrzeniły.

Pajęczyny budowane przez kątniki olbrzymie są płaskie, lecz wyposażone na jednym końcu w specyficzny lejek, w którym pająk czai się w oczekiwaniu na ofiarę.

Pająki te, jak i pozostałe kątniki należące do rodziny lejkowcowatych, zwykły budować swoje sieci w narożnikach (zarówno na podłodze, jak i suficie), między skrzynkami w piwnicach, na strychach lub na innych zaciemnionych obszarach[3], które rzadko zakłócane są przez duże zwierzęta lub ludzi.

Przemieszczanie[edytuj]

Gatunek ten do 1987 roku znajdował się w księdze rekordów Guinessa za sprawą rekordu prędkości poruszania się, która wynosi do 0,53 m/s[5], jednak tego samego roku rekord prędkości został pobity przez innego pajęczaka z rzędu solfug.

Przypisy

  1. ETI Bioinformatics: Catalogue of Life: 2010 Annual Checklist (ang.). [dostęp 2010-12-21].
  2. Fauna Europaea: Tegenaria duellica Simon 1875 (ang.). [dostęp 2010-12-21].
  3. a b c d e Iowa State University Entomology: Species Tegenaria gigantea - Giant House Spider (ang.). [dostęp 2010-12-21].
  4. Garry Oak Ecosystems Recovery Team: Tegenaria duellica and Tegenaria agrestis (ang.). [dostęp 2010-12-21].
  5. CanWest MediaWorks Publications Inc: Urban critter: Tegeraria gigantea (ang.). [dostęp 2010-12-21].