Kątnik większy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kątnik większy
Eratigena atrica
C. L. Koch, 1843
Kątnik większy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina lejkowcowate
Rodzaj Eratigena (do 2013 Tegenaria)[1]
Gatunek kątnik większy
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kątnik większy (Eratigena atrica, dawniej Tegenaria atrica[1]) – gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Nazywany też „kątnikiem domowym większym” dla odróżnienia od spokrewnionego kątnika domowego (Tegenaria domestica). Jego długość wynosi 1–1,8 cm (wraz z odnóżami do 8 cm). Silnie owłosiony. Jest pospolity, niekiedy bardzo liczny, z powodu budowy sieci żywi się owadami kroczącymi. Jego jad jest słaby, w dodatku tylko większe osobniki są w stanie przebić skórę dorosłego człowieka[2]. Kątniki budują trójkątne sieci o długości podstawy do 50 cm uchodzące do lejka, w którym przebywają pająki. Pająk ten żyje synantropijnie. Na strychach, w piwnicach i za meblami. Podczas jesieni często można spotkać wędrujące samce, które opuszczają własną sieć w poszukiwaniu samicy. Zdarza się wówczas, że wpadają do umywalki lub wanny i nie są w stanie się z niej wydostać. Samica nie jest zwykle agresywna w stosunku do samca, który może przebywać jakiś czas na jej sieci kilkukrotnie z nią kopulując.

Został wybrany europejskim pająkiem roku 2008 przez The European Society of Arachnology.

W 2013 roku kątnik większy, dawniej Tegenaria atrica został zaliczony do rodzaju Eratigena, ponadto do gatunku Eratigena atrica został włączony kątnik olbrzymi (Tegenaria duellica lub Tegenaria gigantea)[1].

Kątnik większy (Tegenaria atrica)
Pająk w swym naturalnym środowisku w ogrodzie
Ma owalny odwłok z jaśniejszymi wzorami o łukowych kształtach
Nogi ma jednolicie szarobrązowe, pokryte ciemnymi włoskami
Głowotułów i szczękoczułki kątnika większego
Tegenaria atrica-s.jpg

Przypisy

  1. a b c Kątnik domowy większy (Eratigena atrica) w serwisie Świat Makro.com, [dostęp 21-09-2016]
  2. Helgard Reicholf-Riehm, Leksykon przyrodniczy: Owady, tłum. H. Garbarczyk i E. Nowakowski; Świat Książki, Warszawa 1997, s. 258. ISBN 83-7129-442-5.

Linki zewnętrzne[edytuj]