Kajzerka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kajzerka

Kajzerka (niem. Kaisersemmel, Kaiserbrötchen) – mała, okrągła bułka z charakterystycznymi pięcioma promienistymi bruzdami na wierzchu. Masa kajzerki wynosi około 50 gramów[1], wypiekana jest zazwyczaj z mąki pszennej, słodu, zakwasu lub drożdży, soli i wody. Posypywana jest czasami ziarnami maku, sezamu, rzadziej pestkami dyni, siemieniem lnianym lub ziarnami słonecznika.

Pochodzenie[edytuj]

Sposób wypieku i charakterystyczny kształt kajzerki został opracowany przez wiedeńskich piekarzy, a według tradycji nazwana jest na cześć cesarza Franciszka Józefa (z. niem. Kaiser – cesarz). Bułka ta popularna jest w wielu państwach za sprawą rozległości terytorialnej Austro-Węgier. Stąd znaleźć ją można nie tylko w piekarniach austriackich ale i słoweńskich, chorwackich, węgierskich, niemieckich, polskich oraz włoskich. Zadomowiła się również w USA i Kanadzie. Podczas dominacji austriackiej w Lombardii tamtejsi piekarze wykształcili własny sposób wypieku tejże bułki i tak powstała regionalna Michetta

Wyrób[edytuj]

Tradycyjna austriacka kajzerka wyrabiana jest z ciasta pszennego podzielonego na porcje po ok. 58 gramów. Swoje charakterystyczne bruzdy uzyskuje poprzez pięciokrotne składanie uformowanej na placuszek porcji ciasta.[2] W uproszczony sposób bruzdy te tworzy się poprzez nacięcia uformowanej w kształt bułki porcji ciasta.

W Polsce[edytuj]

Kajzerka wypiekana jest tradycyjnie z czterema nacięciami w Krakowie[3], pięcioma w Warszawie - wzór obecnie najbardziej rozpowszechniony w Polsce, głównie za sprawą wielkich sieci handlowych.

Wartości odżywcze[edytuj]

Bułka kajzerka ma 295 kcal w 100g, cechuje się niską zawartością tłuszczów i wapnia.

Wartości odżywcze bułki kajzerki
Na 100g produktu Gram Procent GDA
Białko 7.5 7.50% 15%
Węglowodany 57.3 57.30% 21.22%
Tłuszcze 3.6 3.60% 5.14%
Sód 0.46 0.46% 19.33%
Błonnik 2.1 2.10% 8.4%


Przypisy