Kakadu białooka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kakadu białooka
Cacatua goffiniana[1]
(Finsch, 1863)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Nadrząd neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina kakaduowate
Rodzaj Cacatua
Gatunek kakadu białooka
Synonimy
  • Cacatua goffini (Finsch, 1863)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Kakadu białooka (Cacatua goffiniana) – gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae), endemicznie występuje tylko na wyspach na Morzu Banda, należących do Indonezji. Masa ich ciała wynosi ok. 250 gramów w przypadku samic oraz ok. 300 gramów w przypadku samców. Od głowy do ogona mierzą 31 cm. Kakadu białooka jest więc najmniejsza ze wszystkich papug z rodziny kakadu. Jeśli chodzi o barwę upierzenia, jest ono białe z domieszką piór różowych bądź barwy łososiowej na twarzy. Jej dziób jest jasnoszary. Osobniki obu płci wyglądają niemal identycznie.

Podobnie jak pozostałe gatunki z rodziny kakadu, posiada ona grzebień, czyli zespół piór na głowie, które może podnosić względnie opuszczać. Jej ciało pokryte jest w większości białymi piórami. Pióra różowe występują pomiędzy dziobem a oczami. Położone głębiej partie piór grzebieniowych oraz piór na szyi są również barwy łososiowej, ale ubarwienie to jest w tym przypadku ukryte za zewnętrznymi obszarami piór. Spodnia strona skrzydeł oraz pióra na ogonie wyróżniają się żółtawym odcieniem. Kolor oczu mieści się w palecie od brązu do czerni. Kakadu białooka bywa często mylona z kakadu sinooką, ze względu na duże podobieństwa pomiędzy nimi.

W związku z postępującą dewastacją środowiska na Tanimbarze oraz kłusownictwem na ograniczoną na skalę, kakadu białooka uważana jest za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem i z tego względu umieszczona została na Czerwonej Liście IUCN. Gatunek wyszczególniono również w Załączniku I listy CITES. W latach 70 XX wieku Japończycy przetrzebili wyspy, na których występuje kakadu białooka. Wiele oszołomionych, zdezorientowanych ptaków zostało schwytanych i przeznaczonych na sprzedaż. Niestety, wiele spośród nich nie przeżyło nawet warunków transportu. Optymizmem napawać może jednak fakt, że liczebność gatunku została odtworzona w trakcie programu rozmnażania papug w niewoli. Obecnie więcej osobników znajduje się w niewoli niż w naturalnym środowisku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cacatua goffiniana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cacatua goffiniana. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).