Kakadu białooka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kakadu białooka
Cacatua goffiniana[1]
C.S. Roselaar & Michaels, 2004[1]
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina kakaduowate
Podrodzina kakadu
Plemię Cacatuini
Rodzaj Cacatua
Gatunek kakadu białooka
Synonimy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Kakadu białooka[3] (Cacatua goffiniana) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae). Endemicznie występuje tylko na należących do Indonezji Wyspach Tanimbar w południowo-wschodniej części Morza Banda[4]. Introdukowany na Wyspy Kai (wschodni kraniec Morza Banda), Singapur, Tajwan i Portoryko[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Masa ich ciała wynosi ok. 250 gramów w przypadku samic oraz ok. 300 gramów w przypadku samców. Od głowy do ogona mierzą 31 cm. Kakadu białooka jest więc najmniejsza ze wszystkich papug z podrodziny kakadu. Jeśli chodzi o barwę upierzenia, jest ono białe z domieszką piór różowych bądź barwy łososiowej na twarzy. Jej dziób jest jasnoszary. Osobniki obu płci wyglądają niemal identycznie.

Podobnie jak pozostałe gatunki z podrodziny kakadu, posiada ona grzebień, czyli zespół piór na głowie, które może podnosić względnie opuszczać. Jej ciało pokryte jest w większości białymi piórami. Pióra różowe występują pomiędzy dziobem a oczami. Położone głębiej partie piór grzebieniowych oraz piór na szyi są również barwy łososiowej, ale ubarwienie to jest w tym przypadku ukryte za zewnętrznymi obszarami piór. Spodnia strona skrzydeł oraz pióra na ogonie wyróżniają się żółtawym odcieniem. Kolor oczu mieści się w palecie od brązu do czerni. Kakadu białooka bywa często mylona z kakadu sinooką, ze względu na duże podobieństwa pomiędzy nimi.

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W związku z postępującą dewastacją środowiska na Wyspach Tanimbar oraz kłusownictwem na ograniczoną na skalę, kakadu białooka uważana jest za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem i z tego względu umieszczona została w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN. Gatunek wyszczególniono również w Załączniku I listy CITES. W latach 70. XX wieku japońscy drwale przetrzebili wyspy, na których występuje kakadu białooka. Wiele oszołomionych, zdezorientowanych ptaków zostało schwytanych i przeznaczonych na sprzedaż. Niestety, wiele spośród nich nie przeżyło nawet warunków transportu. Optymizmem napawać może jednak fakt, że liczebność gatunku została odtworzona w trakcie programu rozmnażania papug w niewoli. Obecnie więcej osobników znajduje się w niewoli niż w naturalnym środowisku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cacatua goffiniana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cacatua goffiniana. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Cacatuidae Gray,GR, 1840 (1825) - kakaduowate - Cockatoos (wersja: 2016-11-20). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2019-12-31].
  4. a b Rowley, I. & Kirwan, G.M.: Tanimbar Corella (Cacatua goffiniana). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. Lynx Edicions, Barcelona, 2019. [dostęp 2019-12-31].