Kalina Wojciechowska (biblistka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalina Wojciechowska
Ilustracja
Data urodzenia 17 sierpnia 1971
Zawód, zajęcie teolog, biblistka
Uczelnia Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Wydział Wydział Teologiczny
Stanowisko profesor nadzwyczajny
Wyznanie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Małżeństwo Jerzy Żak
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Kalina Agnieszka Wojciechowska (ur. 17 sierpnia 1971) – polska teolog i biblistka ewangelicka, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wykładowca Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu oraz Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z 1997 r., studiowała również w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Ewangelickim Fakultecie Teologicznym (Evangelisch–Theologische Fakultät) Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1999 obroniła w ChAT pracę doktorską z zakresu biblistyki, a w 2008 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej. Od 1999 adiunkt, a od 2008 profesor nadzwyczajny w katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego ChAT. W 2011 roku została wybrana na członka Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. W kadencji 2015-2018 oraz 2019-2023 zastępca przewodniczącego KNT PAN. Od 2012 roku jest członkinią Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Specjalizuje się w analizie ksiąg narracyjnych Nowego Testamentu. Wraz z mężem Jerzym Żakiem jest organizatorką sympozjów teologiczno-muzykologicznych. Publikowała między innymi w miesięczniku „Więź”. Współpracowała z telewizją religia.tv, gdzie występowała jako ekspertka w zakresie biblistyki w programach z cyklu Biblijna lekcja religii[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2015 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dr hab. Kalina Wojciechowska. religia.tv. [dostęp 2012-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-01)].
  2. M.P. z 2015 r. poz. 446.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]