Kamane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamane
כמאנה
Ilustracja
Kamane
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Misgaw
Wysokość 534 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

1316
Kod pocztowy 30055
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kamane
Kamane
Ziemia32°54′39,74″N 35°20′19,31″E/32,911039 35,338697
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Kamane (hebr. כמאנה; arab. كمانة; ang. Kamane, lub także Kamanneh) – beduińska wieś położona w Samorządzie Regionu Misgaw, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest na wysokości 534 metrów n.p.m. w północnej części Dolnej Galilei. Leży w zachodniej szczytowej części góry Kamon (598 m n.p.m.), wznoszącej się od strony południowej nad Doliną Bet ha-Kerem i Doliną Chananja. Po stronie południowej teren stromo opada w kierunku Doliny Sachnin. Spływają tutaj strumienie Hilazon, Kecach i Kamon. Stoki góry Kamon są częściowo zalesione. W otoczeniu wioski Kamane znajdują się miasto Karmiel, miejscowości Nachf, Sadżur i Rama, kibuc Lotem, moszaw Szezor, wioski komunalne Kamon, Ma’ale Cewijja i Michmanim, oraz arabskie wioski Sallama, Hamdon i Chusnija. Na północy jest położona strefa przemysłowa Karmiel.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Kamane jest położona w Samorządzie Regionu Misgaw, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2011 w Kamane żyło 1316 mieszkańców, wszyscy Beduini[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowały się tereny pastwisk plemiona beduińskiego Sava'id. Na początku XIX wieku w obszarze tym zaczęli osiedlać się koczowniczy pasterze. Osada była nazywana Arab al-Sava'id od nazwy plemiona Sava'id. Z czasem zaczęto ją określać Kamane, od nazwy tutejszej góry. W latach 20. i 30. XX wieku namioty i prowizoryczne szałasy zaczęły zastępować pierwsze domy. W ten sposób powstały trzy nieformalne wioski: Kamane Zachodni (hebr. כמאנה מערבית)[2], Kamane Wschodni (hebr. כמאנה מזרחית)[3] i Dżalsa (hebr. ג'יסלה). Ich mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa i pasterstwa. W wyniku I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 roku Siły Obronne Izraela przeprowadziły operację „Hiram, w trakcie której w dniu 30 października zajęto wioskę Kamane. W odróżnieniu od wielu arabskich wiosek w Galilei nie wysiedlono jej mieszkańców, dzięki czemu zachowała swój pierwotny charakter. W latach 60. XX wieku władze izraelskie podjęły działania zmierzające do przejęcia tutejszych ziem. Z tego powodu w 1963 roku cały obszar wokół wioski Kamane został ogłoszony „zamkniętą strefę wojskową”. Wiązało się to z zakazem prowadzenia upraw rolniczych i miało duży wpływ na pogorszenie się sytuacji ekonomicznej mieszkańców wioski. Następnie władze wycofały zezwolenie na funkcjonowanie tutejszej tymczasowej szkoły. Odmówiono także podłączenia wioski do sieci energetycznej i wodociągów. Dążono do likwidacji całej wioski, jednak nie doszło do wyburzania domów. W latach 80. XX wieku władze rozpoczęły realizację rządowego projektu Perspektywy Galilei, którego celem było wzmocnienie pozycji demograficznej społeczności żydowskiej na północy kraju. W rezultacie, w 1980 roku w sąsiedztwie utworzono dwie żydowskie wioski komunalne Michmanim i Kamon. Ich pierwsi mieszkańcy żyli w prowizorycznych przyczepach kempingowych, bez wody i bez dostępu do drogi gruntowej. Energia elektryczna pochodziła z generatora[4][5]. Ich rozwój wiązał się z poprawą warunków życia mieszkańców Kamane. W 1995 roku władze izraelskie oficjalnie uznały fakt istnienia wioski Kamane, jednak nadal hamowano jej rozwój poprzez niezatwierdzanie planu zagospodarowania przestrzennego. Plan zatwierdzono w 2000 roku, i w dwa lata później wioskę zelektryfikowano[6][7].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajdują się 2 przedszkola i szkoła podstawowa. Starsze dzieci dowożone są do szkół w mieście Sachnin.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest ośrodek kultury. Przy szkole jest zlokalizowana sala sportowa oraz kompleks boisk.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie i sadownictwie, głównie hodowli drzew oliwnych.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na lokalną drogę łączącą sąsiednie żydowskie wioski komunalne Michmanim i Kamon. Droga ta zjeżdża na północ do strefy przemysłowej Karmiel przy mieście Karmiel, docierając do skrzyżowania z drogą nr 85.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-07-11].
  2. Welcome To Kammana West (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-07-11].
  3. Welcome To Kammana East (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-07-11].
  4. Michmanim (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-07-11].
  5. Kammon (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-07-11].
  6. History of Kammana (ang.). W: Kammana Village [on-line]. [dostęp 2011-11-17].
  7. Kammana (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-07-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]