Kamen Rider Amazons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamen Rider Amazons
Amazon Riders

仮面ライダーアマゾンズ
Gatunek akcja, przygodowy, science fiction
tokusatsu, horror
Kraj produkcji Japonia
Oryginalny język japoński
Główne role Tomu Fujita
Masashi Taniguchi
Rena Takeda
Ryōta Kobayashi
Yō Maejima
Ayana Shiramoto
Muzyka tytułowa Taro Kobayashi - Armour Zone (sezon 1)
Taro Kobayashi - Die Set Down (sezon 2)
Liczba odcinków 26
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Kengo Motoi
Takaaki Utsunomiya
Reżyseria Hidenori Ishida
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Muzyka Kuniaki Haishima
Czas trwania odcinka ok. 30-40 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Japonia
Stacja telewizyjna Amazon Prime
Tokyo MX
BS Asahi
Pierwsza emisja 1 kwietnia 2016 - 30 czerwca 2017
Lata emisji 2016-2017
Status zakończony
Format obrazu 1080i (HDTV)
Strona internetowa

Kamen Rider Amazons (jap. 仮面ライダーアマゾンズ Kamen Raidā Amazonzu), znany też pod nazwą Amazon Ridersjapoński internetowy serial tokusatsu, de facto dwudziesta siódma odsłona serii Kamen Rider, choć mimo to nie jest zaliczana do kanonu. Serial został stworzony przez Toei Company przy współpracy z firmą Amazon.com jako luźna adaptacja serialu Kamen Rider Amazon z roku 1974. Główna emisja odbywała się na internetowym kanale Amazon Prime.

Serial liczy łącznie 26 odcinków, jednak podzielony jest na dwa trzynastoodcinkowe sezony. Premiera sezonu pierwszego miała miejsce od 1 kwietnia do 24 czerwca 2016, zaś drugiego od 7 kwietnia do 30 czerwca 2017. Zwieńczeniem historii opowiedzianej w serialu jest film Kamen Rider Amazons: Dzień Sądu (仮面ライダーアマゾンズ THE MOVIE 最後ノ審判 Kamen Raidā Amazonzu Za Mūbī Saigo no Shimpan)[1], którego premiera odbyła się 19 maja 2018.

Slogan serialu to "Polowanie rozpoczęte!" (jap. 狩り、開始! Kari, kaishi!).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Korporacja farmaceutyczna Nozama wyhodowała mutagenne komórki, które przeobraziły się w potwory zwane Amazonami. Komórki te do poprawnego funkcjonowania potrzebują białka, którego najlepszym źródłem jest ludzkie mięso. Dwa lata po wypadku podczas którego Amazony uciekły na wolność komórki w ich ciałach aktywowały się, przez co monstra rozpoczęły polowanie na ludzi. Korporacja Nozama powołała grupę najemników tępiących potwory, w skład której wchodzi udomowiony Amazon nazywany Mamoru. Podczas jednego z polowań ekipa natrafia na młodzieńca Harukę Mizusawę oraz dawnego pracownika korporacji Nozama - Jina Takayamę. Zarówno Haruka, jak i Jin są Amazonami, jednak stoją po stronie ludzkości i walczą z innymi monstrami jako dwaj Amazon Riderzy - Omega i Alpha. Z czasem Haruka dołącza do drużyny tępicieli. Takayama zaś, jako twórca komórek Amazonów, postanawia odkupić swój błąd i wybić wszystkie monstra, przez co na jego celowniku znajdują się i Haruka i Mamoru. Korporacja Nozama postanawia wdrożyć plan o kryptonimie Tlaloc, który zakłada eksterminację wszystkich Amazonów za pomocą specjalnego gazu rozpylonego podczas deszczowego dnia. Plan powodzi się, zaś przy życiu zostaje tylko jedna czwarta Amazonów, w tym Haruka, Jin i Mamoru.

Drugi sezon rozpoczyna się pięć lat po zakończeniu pierwszego i bankructwie korporacji Nozama. Głównym bohaterem jest nastolatek Chihiro, który ma moc przemiany w Kamen Ridera Amazona Neo. Walczy on z nowym rodzajem Amazonów, które powstają w wyniku zarażenia się przez człowieka komórkami Amazonów. Zostaje on siłą wciągnięty w nowy oddział tępicieli, zwany skrótowo 4C, w którym poznaje martwą dziewczynę o imieniu Iyu, którą po wskrzeszeniu przemieniono w Amazona. Iyu jako ożywione zwłoki nie posiada uczuć, jednak ma przebłyski dotyczące jej zapomnianej przeszłości. Chłopak postanawia pomóc jej odzyskać wspomnienia. Tymczasem okazuje się, że Chihiro jest synem Jina narodzonym krótko po operacji Tlaloc. Haruka odkrywa, że to właśnie komórki Chihiro były przyczyną zakażeń ludzi i ich zmian w potwory. Mimo że Chihiro nie był świadomy zagrożenia, jakim sam jest, musi zostać uśmiercony wbrew swojej woli.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Tytuły wszystkich odcinków są w języku angielskim i odpowiadają kolejnym literom alfabetu łacińskiego. Pierwszy i ostatni odcinek noszą tę samą nazwę, jednak odpowiadają innym literom.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

 1. Amazony (AMAZONZ)
 2. Wewnętrzna bestia (BEAST INSIDE)
 3. Kolonia mrówek (COLONY OF ANTS)
 4. Zabij lub giń (DIE OR KILL)
 5. Oczy w ciemności (EYES IN THE DARK)
 6. O co walczę (FOR WHAT I FIGHT)
 7. Gra rzeźników (GAME OF THE BUTCHERS)
 8. Bohater czy nie (HERO OR NOT)
 9. Garnek kanibala (INTO THE CANNIBAL'S POT)
 10. Dzień zabijania (KILLING DAY)
 11. Zagubione we mgle (LOST IN THE FOG)
 12. M (M)

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

 1. Neo (NEO)
 2. Sieroty (ORPHANS)
 3. Osoba niepożądana (PERSONA NON GRATA)
 4. Dokąd idziesz (QUO VADIS)
 5. Pnące się róże (RAMBLING ROSES)
 6. Czasy szkolne (SCHOOLDAYS)
 7. Trzeci stopień (THE THIRD DEGREE)
 8. Ukryty (UNDER WRAPS)
 9. Znikające skrzydło (VANISHING WING)
 10. Droga donikąd (WAY TO NOWHERE)
 11. Przekraczanie Rubikonu (XING THE RUBICON)
 12. Droga z żółtym brukiem (YELLOW BRICK ROAD)
 13. Amazony (AMAZONZ)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródła i linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]