Shōtarō Ishinomori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shōtarō Ishinomori
石ノ森章太郎
Shōtarō Ishimori
Imię i nazwisko Shōtarō Onodera
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1938
Tome, prefektura Miyagi, Japonia
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1998
Tokio, Japonia
Narodowość japońska
Język japoński
Dziedzina sztuki manga
Ważne dzieła
Strona internetowa

Shōtarō Ishinomori (jap. 石ノ森章太郎 Ishinomori Shōtarō, ur. 25 stycznia 1938, zm. 28 stycznia 1998) – japoński mangaka, który stał się znany jako twórca kilku niezwykle popularnych seriali takich jak Cyborg 009, Kikaider, a także Kamen Rider i Himitsu Sentai Goranger, które zapoczątkowały takie serie jak Super Sentai i Kamen Rider. Został dwukrotnie nagrodzony nagrodą Shogakukan Manga: w 1968 roku za Sabu do Ichi Torimono Hikae oraz w 1988 roku za Hotel i Manga Nihon Keizai Nyumon[1]. Urodził się pod imieniem Shōtarō Onodera (jap. 小野寺章太郎 Onodera Shōtarō) w Tome, był znany także jako Shōtarō Ishimori (jap. 石森章太郎 Ishimori Shōtarō) do roku 1986, kiedy to zmienił swoje nazwisko na Ishinomori.

Ishinomori palił papierosy, pod koniec życia ciężko chorował na chłoniaki. Zmarł na wywołany przez nie atak serca niespełna 3 dni po 60-tej rocznicy urodzin. Jego synem jest Jou Onodera.

Pośmiertnie Ishinomori trafił do Księgi rekordów Guinnessa, za pobicie rekordu 128 tys. stron komiksu stworzonych przez jednego autora. W 2001 w mieście Ishinomaki otworzono muzeum poświęcone jego imieniem i w którym pokazana jest twórczość mangaki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Mangi i anime[edytuj | edytuj kod]

Seriale tokusatsu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laureaci Shogakukan Manga Award (jap.). comics.shogakukan.co.jp. [dostęp 2013-04-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]