Kamen Rider W

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamen Rider W
仮面ライダーW
Gatunek akcja, przygodowy, science fiction
tokusatsu
Kraj produkcji Japonia
Oryginalny język japoński
Główne role Renn Kiriyama
Masaki Suda
Hikaru Yamamoto
Minehiro Kinomoto
Muzyka tytułowa Kamiki Aya w. TAKUYA - W-B-X (W-Boiled Extreme)
Liczba odcinków 49
Produkcja
Produkcja Kengo Motoi
Hideaki Tsukada
Kazuhiro Takahashi
Reżyseria Ryuta Tasaki
Satoshi Morota
Naosuke Kurosawa
Takayuki Shibasaki
Hidenori Ishida
Koichi Sakamoto
Scenariusz Riku Sanjo
Naruhisa Arakawa
Keiichi Hasegawa
Kazuki Nakashima
Narracja Fumihiko Tachiki
Muzyka Shuhei Naruse
Kōtarō Nakagawa
Czas trwania odcinka ok. 25 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Japonia
Stacja telewizyjna TV Asahi
Pierwsza emisja 6 września 200929 sierpnia 2010
Lata emisji 2009-2010
Status zakończony
Format obrazu 1080i (HDTV)
Chronologia
Poprzednik Kamen Rider Decade
Kontynuacja Kamen Rider OOO
Strona internetowa

Kamen Rider W (jap. 仮面ライダーW(ダブル) Kamen Raidā Daburu, albo Kamen Rider Double)japoński serial tokusatsu, dwudziesta odsłona serii Kamen Rider. Serial został stworzony przez Toei Company. Emitowany był na kanale TV Asahi od 6 września 2009 do 29 sierpnia 2010 roku, liczył 49 odcinków.

W zastąpił serial Kamen Rider Decade w drugiej połowie 2009 roku. Jest to drugi taki przypadek w historii cyklu, że dwie serie zaczynają się w tym samym roku (pierwszym były serie X i Amazon w 1974). Ponadto zostało potwierdzone, że serial dzieje się w tej samej rzeczywistości do Kuuga, Agito oraz wszystkie serie z epoki Shōwa. Serial jest zaliczany jako pierwszy z tzw. Nowej Serii Heisei, czyli seriali o Riderach emitowanych od zakończenia Decade'a.

Sloganem serialu jest "My dwaj jesteśmy jednym Kamen Riderem." (jap. 俺達/僕達は二人で一人の仮面ライダーさ。 Oretachi/Bokutachi wa futari de hitori no Kamen Raidā sa.)

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu dzieje się w fikcyjnym, proekologicznym mieście zwanym Fūto (jap. 風都). Ludzie żyją tu w pokoju i harmonii, jednak za ich plecami kryje się mafia rządzona przez rodzinę Sonozaki. Jej działalność polega na sprzedaży kryminalistom tajemniczych urządzeń-dopalaczy zwanych Pamięcią Gaia. Osobnik taki dzięki niej może przemienić się w potwora zwanego Dopantem, rosnąć w siłę i siać terror. Z drugiej jednak strony Pamięć Gaia zawiera toksynę powodującą u użytkownika niekontrolowany szał bojowy, przez co nie da się go powstrzymać.

Po śmierci swojego szefa w walce z mafią Sonozaki, młody detektyw Shōtarō Hidari wraz z tajemniczym Filipem, który posiada prawdziwą i nieskazitelną Pamięć Gaia starają się we dwóch walczyć z mafią, potworami i obrotem nielegalnymi dopalaczami jako Kamen Rider Double.

Postaci pozytywne[edytuj | edytuj kod]

Riderzy[edytuj | edytuj kod]

 • Kamen Rider Double
  • Shōtarō Hidari (jap. 左 翔太郎 Hidari Shōtarō) - główny bohater serialu, lewa połowa i ciało Double'a. Shōtarō to młody detektyw pracujący w agencji detektywistycznej Narumi, którą prowadzi po śmierci jego mistrza Sōkichiego Narumiego. Za swój cel życiowy postawił sobie ochronę swojego rodzinnego Fūto. By uczcić swojego mentora nosi na głowie fedorę i ubiera się w stylu lat trzydziestych. Czyta dużo książek detektywistycznych i stara się być detektywem hardboiled, który nie tylko rozwiązuje zagadki kryminalne, ale również sam stawia czoła przestępcom. Niestety nie zawsze mu się to udaje i jest nazywany detektywem halfboiled (ugotowanym w połowie). Podczas Nocy Początku Shōtarō poznaje Filipa i wraz z nim staje się Doublem po raz pierwszy.
  • Filip (jap. フィリップ Firippu) - wspólnik Shōtarō, prawa połowa i dusza Double'a. Filip jest tajemniczym nastolatkiem, który z niewiadomych początkowo powodów ma możliwość dostępu do Biblioteki Ziemskiej - miejsca, w którym znajduje się cała pamięć planety. Nie zna on swej przeszłości ani prawdziwego nazwiska, a swój pseudonim otrzymał od Sōkichiego Narumiego. Chce on poznać prawdę o sobie. Od Nocy Początku Filip mieszka w agencji Narumiego i pomaga Shōtarō rozwiązywać sprawy kryminalne. Ma dużą ciekawość do otaczającego go świata oraz zdolności techniczne.
 • Ryū Terui (jap. 照井竜 Terui Ryū) / Kamen Rider Accel (jap. 仮面ライダーアクセル Kamen Raidā Akuseru) - oficer policji, zwierzchnik Jinno i Makury, który jest szefem wydziału zajmującego się Dopantami. Zdecydował się dołączyć do policji po śmierci swojej rodziny, która została zabita przez Dopanta używającego Pamięci Gaia z literą W. Podczas swojego debiutu w 19 odcinku otrzymał on od Shroud system Accela i stał się drugim Riderem chroniącym Fūto. Podobnie jak Shroud Terui pała żądzą zemsty i wyrównania rachunków z mordercą swojej rodziny. Początkowo podchodzi niechętnie do Shōtarō i Filipa, z czasem jednak zaczyna częściej przebywać w agencji Narumi.
 • Sōkichi Narumi (jap. 鳴海荘吉 Narumi Sōkichi) / Kamen Rider Skull (jap. 仮面ライダースカル Kamen Raidā Sukaru) - ojciec Akiko, dawny szef i mentor Shōtarō. Był również starym przyjacielem Shroud od której to podczas świąt Bożego Narodzenia rok przed akcją dostał zlecenie likwidacji organizacji przestępczej zwanej Muzeum i pomocy jej w zemście na jej mężu za śmierć syna. Narumi był dla Shōtarō namiastką ojca i starał się nauczyć go swojego fachu najlepiej jak potrafił, gdyż widział w chłopaku potencjał. W Noc Początku zabiera go ze sobą do siedziby Muzeum by powstrzymać ich od dokonania kolejnego doświadczenia z Pamięciami Gaia. Narumi przemienia się w Skulla i walczy z Dopantami uwalniając tajemniczego chłopaka, którego nazwał Filipem. Narumi ponosi śmierć podczas pomocy Shōtarō i Filipowi w ucieczce, co prowadzi ostatecznie do pierwszej przemiany dwójki w Double'a.

Wsparcie[edytuj | edytuj kod]

 • Akiko Narumi (jap. 鳴海亜樹子 Narumi Akiko) - główna postać żeńska, córka Sōkichiego, dawnego szefa Shōtarō, która przybyła z Osaki by przejąć agencję detektywistyczną po zmarłym ojcu. Jest osobą dość głośną, choć mającą dobre intencje. Uważa się za przełożoną Shōtarō i Filipa z racji bycia prawnym właścicielem agencji, jednak ma od nich mniejsze doświadczenie. Często uderza Shōtarō i innych klapkiem po głowie. Podkochuje się w Teruim.
 • Mikio Jinno (jap. 刃野幹夫 Jinno Mikio) - starszy oficer dochodzeniowy policji Fūto, znajomy Shōtarō. Zawsze nosi przy sobie plastikową drapaczkę do pleców. Jinno jest naiwny i daje się wiele razy nabrać na tę samą sztuczkę. Po incydencie z Klejnoto Dopantem postanawia być nieco bardziej uważny po oczyszczeniu go z zarzutów. Jinno często konsultuje sprawy z Shōtarō, ale nie wie, że jest on Riderem.
 • Shun Makura (jap. 真倉俊 Makura Shun) - młody wspólnik Jinno. Jest miły, ale naiwny i bardzo impulsywny. Często popełnia błędy w śledztwie prowadząc niepoprawne wnioskowanie bądź odgórnie oskarżając niewinnych. Nie przepada za Shōtarō, a niemalże każde spotkanie się dwójki kończy się sprzeczką wymagającą interwencji Jinno.
 • Watcherman (jap. ウォッチャマン Wotchaman) - bloger noszący afro, jeden z informatorów Shōtarō. Interesuje się jedzeniem, co jest główną tematyką jego bloga.
 • Święty Mikołaj (jap. サンタちゃん Santa-chan) - mężczyzna w stroju Świętego Mikołaja, kolejny informator Shōtarō. Zazwyczaj pracuje jako żywa reklama i rozdaje ludziom drobne prezenty, które czasem przydają się Shōtarō w rozwiązywaniu kłopotów jak np. talia kart do gry, która posłużyła pokonaniu Dopanta-oszusta.
 • Queen i Elisabeth (jap. クイーンエとリザベス Kuīn to Erizabesu) - dwójka licealistek, informatorki Shōtarō odnośnie młodzieży i szkół. Elizabeth podkochuje się w Filipie.
 • Shroud (シュラウド Shuraudo) - tajemnicza, zamaskowana kobieta w czarnym kapeluszu i ciemnych okularach. Jej prawdziwa tożsamość to Fumine Sonozaki (園咲 文音 Sonozaki Fumine), która jest matką Saeko, Wakany i Filipa (choć on sam o tym nie wie), po którego śmierci opuściła rodzinę i dąży od tamtej pory do zemsty na swym mężu o spowodowanie śmierci syna. Była osobą, która dostarczyła w ręce Teruiego system Accela oraz osobą, która zleciła swojemu przyjacielowi Narumiemu zajęcie się sprawą Muzeum. Z racji jego śmierci prowadzenie jej kontynuuje Shōtarō. Shroud żyje swą zemstą do tego stopnia, że jest zdolna traktować innych jako swe narzędzia. Według niej idealnym wspólnikiem w walce dla Filipa jest nie Shōtarō, a Terui. Jednak kiedy ten ostatni dowiaduje się, że Shroud była zamieszana w śmierć jego rodziny z ręki Isaki zerwał z nią kontakt. Ponadto więź Filipa z Shōtarō wygrała, co doprowadziło Double'a do aktywacji formy Xtreme. Shroud wyjawia Filipowi prawdę o nim i o sobie a następnie ginie przy Wakanie, której pomogła dostać się do Biblioteki Ziemi. Ostatni raz widać ją gdy wraz ze swoją rodziną doprowadza do wskrzeszenia Filipa w ostatnim odcinku.

Dopanty[edytuj | edytuj kod]

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

 • Ryūbei Sonozaki (園咲 琉兵衛 Sonozaki Ryūbē)
 • Saeko Sonozaki (園咲 冴子 Sonozaki Saeko)
 • Wakana Sonozaki (園咲 若菜 Sonozaki Wakana)
 • Mick (ミック Mikku)
 • Kirihiko Sudō (須藤 霧彦 Sudō Kirihiko)
 • Shinkurō Isaka (井坂 深紅郎 Isaka Shinkurō)

Fundacja X[edytuj | edytuj kod]

Inne Dopanty[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
Kamen Rider Decade (2009)
Kamen Rider
Przyszły:
Kamen Rider OOO (2010)