Kamienice przy ulicy Więziennej 1-3 we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienice przy ulicy Więziennej 1-3
Symbol zabytku nr rej. A/1562/168 z 15.02.1962[1]
Ilustracja
Kamienice przy ulicy Więziennej 1-3
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Więzienna 19

Styl architektoniczny

renesans

Kondygnacje

trzy

brak współrzędnych

Kamienice przy ulicy Więziennej 1-3 – trzy renesansowe kamienice znajdujące się na ulicy Więziennej we Wrocławiu.

Historia i opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Trzy sąsiadujące kamienice zostały wzniesione w tym samym okresie, w połowie XVI wieku[2][3]; czwarta kamienica nr 4 wchodząca w obecny zespół połączonych kamienic jednym ciągiem komunikacyjnym została wzniesiona na początku XX wieku[4]. Wybudowano je na dawnej działce lokacyjnej należącej do kamienicy przyrynkowej Rynek 52. Były to wąskie, jednotraktowe, pokryte kalenicowym dachem budynki, trzykondygnacyjne z oknami wychodzącymi tylko od strony ul. Więziennej (do ściany tylnej przylegały oficyny sąsiedniej przyrynkowej kamienicy). Pod koniec XIX wieku parterowe części kamienic zostały dostosowane do funkcji handlowych[2].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy poważniejszy remont kamienic miał miejsce w latach 1969–1970. W zakresie prac zaprojektowanych przez Jerzego Wiklendta było ujednolicenie fasady czterech kamienic, wzmocnienia sklepienia parteru oraz dostawienie wspólnej klatki schodowej i betonowej galerii na tyłach budynków[5], gdzie po 1945 roku rozebrano zniszczone oficyny. Z przebudowy zachowały się kamienne profilowane obramienia okien oraz cztery portale datowane na drugą połowę XVI wieku wraz z węgarami i półkolistymi archiwoltami ozdobionymi diamentowymi boniami, kołami i półkolami[a]. Podczas prac remontowych odkryto kilka drewnianych polichromowanych stropów na piętrze, ale nie zostały one zachowane i po rozebraniu miały być przeniesione do innego budynku[4]. W połaci dachowej umieszczone były lukarny[6].

Kamienica nr 3 swoją nazwę zawdzięcza właścicielowi, który był prawdopodobnie rzeźnikiem[6]. W jej zewnętrznej osi północnej znajduje się arkadowy portal ozdobiony rautami i medalionami[6][b].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. We wcześniejszym okresie portale były połączone z półkolistymi oknami na parterze [2].
  2. Aleksandra Bek, autor opisu kamienicy w Encyklopedii Wrocławia, błędnie podaje ilość portali w budynku oraz wymienia facjatę jako element w połaci dachowej co nie jest zgodne ze stanem faktycznym [6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]