Kamienne baby w Bartoszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienne baby w Bartoszycach
Obiekt zabytkowy nr rej. C-006 z 25 listopada 1948[1]
Ilustracja
Posągi oraz misa (2015)
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Bartoszyce

Typ obiektu

baby pruskie

Fundator

Prusowie (?)

Materiał

kamień

Całkowita wysokość

około 1,5 m

Położenie na mapie Bartoszyc
Mapa konturowa Bartoszyc, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienne baby w Bartoszycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienne baby w Bartoszycach”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienne baby w Bartoszycach”
Położenie na mapie powiatu bartoszyckiego
Mapa konturowa powiatu bartoszyckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienne baby w Bartoszycach”
Ziemia54°14′50,6040″N 20°48′53,2440″E/54,247390 20,814790

Kamienne baby w Bartoszycach (Bartki) – dwie kamienne figury, tj. baby kamienne należące do grupy tzw. bab pruskich w Bartoszycach w powiecie bartoszyckim, wpisane do rejestru zabytków archeologicznych województwa warmińsko-mazurskiego.

Wraz z kamienną misą stoją na skwerze przy zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bohaterów Warszawy w Bartoszycach. Są najstarszymi bartoszyckimi zabytkami.

Posągi, popularnie nazywane „Bartkami”, noszą nadane im jeszcze przed wojną imiona Bartel i Gustebalda[2]. Wraz z kamiennymi postumentami, na których są ustawione, mają wysokość około 150 cm i tak jak umieszczona wraz z nimi kamienna misa, wykonane są w całości z kamienia. Bartel, wyższa z figur, została wykuta z gruboziarnistego granitu. Mierzy 1,56 m wysokości i 64 cm szerokości w ramionach[3]. Ma głowę nakrytą spiczastą czapką i wyraźniejsze rysy twarzy zakończone w wydłużony sposób, co sugeruje brodę[3]. W prawej ręce trzyma róg (rytualne naczynie do picia). Gustebalda jest niższa i bardziej krępa, a jej rysy są niemal niewidoczne. Na korpusie ma wyryty napis „Gustebalda”.

Pochodzenie, wiek oraz przeznaczenie bab nie są do końca jasne. Przyjmuje się, że są dziełem plemion pruskich, pierwotnie zamieszkujących te terytoria. Stwierdzono, iż do ich wyrzeźbienia i w efekcie uzyskania dość prostego efektu potrzeba było dużo pracy przy pomocy prymitywnych narzędzi[2]. Taka teza, pomimo braku zapisów i potwierdzenia w dawnych kronikach, pozwala na uznanie pruskiego rodowodu bab. Dodatkowo potwierdza ją badanie pochodzenia podobnej kamiennej baby, aktualnie znajdującej się na dziedzińcu zamku w Olsztynie – baby z Barcian[2].

Nieznane pozostaje również przeznaczenie posągów. Istnieje kilka hipotez. Niektóre teorie wiążą je z turniejami rycerskimi, a inne mówią, iż baby przedstawiają jakieś pogańskie bóstwa[2]. Niewykluczone, iż przedstawiają jakichś lokalnych bohaterów czy wojowników[4], osoby zaklęte w kamień, bądź są po prostu dziełem fantazji ich twórców[2].

Historia bab z Bartoszyc jest najlepiej znana i opisana ze wszystkich pozostałych, jednak wciąż niejasne pozostaje, czy pochodzą od tego samego artysty. Wiadomo, iż Bartel przez kilkaset lat znajdował się we wnętrzu kościoła św. Jana Chrzciciela[2]. Gustebalda natomiast w 1706[2] stał przed gospodą przy nieistniejącej obecnie Bramie Królewieckiej, skąd w 1769[2] został przeniesiony na rynek Starego Miasta. Następnie, po zburzeniu ratusza w 1819, obydwa posągi przeniesiono na plac przed szkołą[2], a w roku 1825 na wzgórze zamkowe[2]. Po wzniesieniu tam, na fundamentach zamku krzyżackiego, budynku starostwa, baby ustawiono w 1902[2] na skwerze, na którym stoją do dzisiaj.

Baby figurują jako zabytek archeologiczny pod nazwą „Dwie figury kamienne” i zostały wpisane do rejestru zabytków archeologicznych 25 listopada 1948 (nr rej. C-006)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków archeologicznych. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie. s. 2. [dostęp 2018-08-11].
  2. a b c d e f g h i j k Bartoszyce.pl Kamienne baby. [dostęp 2009-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 maja 2009)]. (pol.).
  3. a b Janina Sokołowska. Wczesnohistoryczne posągi kamienne odkryte na ziemiach Polski. „Światowit”. XII, s. 141–142, 1924/1928. Warszawa. 
  4. Gazeta Olsztyńska, Szukał orła białego znalazł Pruską Babę. [dostęp 2009-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 sierpnia 2007)]. (pol.).
  5. Rejestr zabytków archeologicznych województwa warmińsko-mazurskiego. [dostęp 2009-08-11]. (pol.).