Jump to content

Kanał Leśny

From Wikipedia
Kanał Leśny
Ilustracja
Kanał Leśny (widok od strony zachodniej)
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Długość

3,6 km

Początek
Akwen

Regalica

Koniec
Akwen

Odra Zachodnia

współrzędne

53°22′51″N 14°32′10″E/53,380833 14,536111

Typ kanału

żeglugowy

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „koniec”
Kanał Leśny

Kanał Leśny (także Kanał Odyńca, do 1945 niem. Goedhartkanal) – sztuczny kanał wodny w Szczecinie łączący Regalicę w km 733,5 z Odrą Zachodnią w km 33,8.

Długość wynosi kanału 3,6 km. Do niedawna w kanale znajdował się tor regatowy Dziewoklicz, który z uwagi na duży stopień dewastacji został rozebrany. We wschodniej części zlokalizowane jest postojowisko barek, natomiast w części południowo-zachodniej plaża miejska „Dziewoklicz”.

W 2013 roku w części zachodniej wybudowano nowy most wyniesiony 3 metry ponad lustro wody, co umożliwia żeglowanie małym jednostkom kanałem Odyńca pomiędzy Odrą wschodnią i zachodnią. Zastąpił on kładkę pieszo-drogową o wysokości nie przekraczającej 1,0 m przy stanie wody średniej.[potrzebny przypis]

Południowym brzegiem kanału przebiega granica administracyjna między Szczecinem a gminą Kołbaskowo. Granica „włącza” Kanał Leśny do Szczecina. Na tym brzegu przebiega również północna granica Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, który rozciąga się na Międzyodrzu w kierunku południowym do Widuchowej.

Kanał powstał prawdopodobnie na początku XX wieku, na skutek poboru z Międzyodrza gruntu niezbędnego do budowy nasypu kolejowego oraz ul. Floriana Krygiera biegnącego wzdłuż kanału.

Nazwę Kanał Leśny wprowadzono urzędowo zarządzeniem w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Gödhart Kanal[1].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1950 r. nr 8, poz. 76, s. 76).

Bibliografia[edit | edit source]