Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Cięcina

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej

Położenie na mapie gminy Węgierska Górka
Mapa konturowa gminy Węgierska Górka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięcinie”
Ziemia49°35′48,9″N 19°10′21,1″E/49,596917 19,172528

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Cięciniekaplica w Cięcinie, w parafii św. Katarzyny, położona na polanie Butorzonka[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki kaplicy wiążą się z obchodami Millenium chrztu Polski. W roku 1965 w miejscach w rejonie Magury pojawiło się kilka małych, zawieszonych na drzewach kapliczek, wyrzeźbionych przez jednego z mieszkańców, który w ten sposób dziękował Matce Boskiej za uratowanie zdrowia.

Jedna z tych kapliczek umieszczona na świerku, przy polanie Butorzonka, zaczęła być otaczana przez mieszkańców szczególną czcią, a jeden z nich zaczął się nią opiekować. Do kapliczki zaczęli też przychodzić okoliczni mieszkańcy, aby się pomodlić. Dalszy los kaplicy wiąże się z inicjatywą kilku mieszkańców Cięciny, którzy postanowili wybudować kapliczkę z kamienia i drewna o wymiarach ok. 30 m². Rozpoczęto ją budować w 1971 roku, jednak władze zaplombowały teren budowy. Nie zniechęciło to jednak inicjatorów i kaplicę zaczęto budować potajemnie.

Kaplica jest wykonana przez rzemieślników z okolicy. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został namalowany na płótnie przez malarza Władysława Szymańskiego[1].

Pierwszą Mszę św. w nowej kaplicy odprawiono 18 lutego 1979 roku w intencji narciarzy biorących udział w zawodach narciarskich o Puchar Magury.

W roku 1984 biskup Albin Małysiak dokonał poświęcenia kaplicy, a 29 kwietnia 1989 roku przybył tu kardynał Franciszek Macharski i wziął udział w liturgii słowa wraz z kapłanami z parafii w Cięcinie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kaplica na Butorzonce [online], www.ciecina.eu [dostęp 2017-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-28] (pol.).
  2. Odpust przy kaplicy na Butorzance w Cięcinie. [w:] Nad Sołą i Koszarawą [on-line]. 2009. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-11)].