Kaplica Miłosierdzia Bożego na Zagórzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica
Miłosierdzia Bożego
Ilustracja
Kaplica na Zagórzu
Państwo

 Polska

Siedziba

Siołkowa

Adres

Siołkowa
33-330 Grybów

Data powołania

2000

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Grybów

Parafia

Grybów

Kościół

Kaplica Miłosierdzia Bożego na Zagórzu

Wezwanie

Miłosierdzia Bożego

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela Miłosierdzia Bożego - II Niedziela Wielkanocna

Położenie na mapie gminy wiejskiej Grybów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Grybów, u góry znajduje się punkt z opisem „KaplicaMiłosierdzia Bożego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „KaplicaMiłosierdzia Bożego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „KaplicaMiłosierdzia Bożego”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „KaplicaMiłosierdzia Bożego”
Ziemia49°39′17,9″N 20°56′35,2″E/49,654972 20,943111
Strona internetowa

Kaplica Miłosierdzia Bożego na Zagórzu – kaplica rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Grybów, Parafia Grybów. Wybudowana w latach 1998–2000.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Miłosierdzia Bożego w Siołkowej-Zagórze została wybudowana w latach 1998–2000. Budowniczym świątyni był ks. prałat Józef Dudek. Nadzór architektoniczny i wyposażenia wnętrz sprawował mgr Józef Stec. Kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II dnia 10 czerwca 1997 r., wmurowania dokonał ks. bp Jan Styrna 18 października 1998 r. Kaplicę poświęcił ks. bp Józef Gucwa 15 października 2000 r.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jednonawowy, murowany, z wysoką wieżą na przedzie i małą sygnaturką nad częścią prezbiterialną. Dach dwuspadowy z oknami jaskółkowymi, na wieżach czterospadowy. Część prezbiterialna zamknięta wielobocznie. Do ściany przylega podłużna zakrystia. Wnętrze jednonawowe, z węższym prezbiterium w formie absydy, chórem muzycznym, kaplicą boczną św. s. Faustyny oraz zakrystią. Sklepienie w formie trapezu równoramiennego.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Nad prezbiterium belka ze Sceną Ukrzyżowania. W ołtarzu głównym obraz Jezusa Miłosiernego, na ścianach nawy obraz i relikwie bł. Michała Sopoćki, obraz Matki Bożej Grybowskiej, św. Józefa oraz stacje drogi krzyżowej. W pomieszczeniu pod chórem obraz Ukrzyżowania. W kaplicy bocznej obraz i relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej. W oknach kaplicy witraże: w prezbiterium tematycznie nawiązują do Ośmiu Błogosławieństw, w nawie do Przykazania Miłości, Trzech Cnót Boskich: Wiara, Nadzieja i Miłość, w sklepieniu symbolizujące 10 Przykazań Bożych. Na ścianach umieszczone są również tablice pamiątkowe i fundacyjne.