Kaplica Notre Dame du Haut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Notre Dame du Haut
w Ronchamp

Chapelle Notre-Dame-du-Haut de Ronchamp
Distinctive emblem for cultural property.svg PA00102263
kaplica pielgrzymkowa
Ilustracja
Widok na kaplicę
Państwo  Francja
Miejscowość okolice Ronchamp
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Notre Dame du Haut”
Ziemia47°42′14″N 6°37′16″E/47,703889 6,621111

Kaplica Notre Dame du Haut, kaplica Matki Bożej na Górze – żelbetowa kaplica pielgrzymkowa znajdująca się w górach, około kilometra od górniczego miasta Ronchamp we Francji w regionie Franche-Comté, w departamencie Górna Saona. Jedna z najwybitniejszych na świecie realizacji modernizmu w architekturze sakralnej.

W 2016 kaplicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu: Dzieła architektury Le Corbusiera jako wybitny wkład do modernizmu[1].

Zrealizowana w latach 1950–1955 przez Le Corbusiera, na miejscu zniszczonej kaplicy z XV w. Jasna bryła budowli góruje nad miasteczkiem, będąc punktem odniesienia dla pielgrzymów. Jej wygląd przypomina ogromną rzeźbę plenerową, inspirowaną, według niektórych źródeł, przez skorupę kraba[2]. Plan obiektu jest nieregularny, dynamiczny w wyrazie, powiązany z silną symboliką. Wewnątrz ekspresyjna gra światła przenikającego przez barwne witraże kontrastuje z surowym wykończeniem świątyni. Drugi ołtarz znajduje się na zewnątrz. Kaplicy towarzyszą modernistyczne zabudowania (biura, salki, itp.). Wokół kaplicy znajdują się tereny spacerowe i (po drodze do miasta) nieczynny szyb kopalniany z wyeksponowanym składem kolei przemysłowej (górniczej) – pozostałość po górniczych tradycjach Ronchamp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Dulewicz, Słownik sztuki francuskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986.
  • Francja – część południowa, Pascal Polska, Bielsko-Biała, 2001.