Przejdź do zawartości

Kaplica Notre Dame du Haut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Notre Dame du Haut
w Ronchamp
Chapelle Notre-Dame-du-Haut de Ronchamp
PA00102263
kaplica pielgrzymkowa
ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

okolice Ronchamp

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Notre Dame du Haut”
Ziemia47°42′14″N 6°37′16″E/47,703889 6,621111
Strona internetowa

Kaplica Notre Dame du Haut, kaplica Matki Bożej na Górze – żelbetowa kaplica pielgrzymkowa znajdująca się w górach, około kilometra od górniczego miasta Ronchamp we Francji w regionie Franche-Comté, w departamencie Górna Saona. Jedna z najwybitniejszych na świecie realizacji modernizmu w architekturze sakralnej.

W 2016 kaplicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu: Dzieła architektury Le Corbusiera jako wybitny wkład do modernizmu[1].

Kaplica zaprojektowana przez Le Corbusiera została zrealizowana w latach 1953–1955[2]. Obiekt powstał w miejscu gdzie wcześniej znajdował się kościół z XI w., który spłonął, odbudowano go, a następnie został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej[3]. Jasna bryła budowli góruje nad miasteczkiem, będąc punktem odniesienia dla pielgrzymów. Jej wygląd przypomina ogromną rzeźbę plenerową, inspirowaną według niektórych źródeł przez skorupę kraba[4]. „Fasada à la ser szwajcarski”[5]. Plan obiektu jest nieregularny, dynamiczny w wyrazie, powiązany z silną symboliką. Wewnątrz ekspresyjna gra światła przenikającego przez barwne witraże kontrastuje z surowym wykończeniem świątyni. Masywny sufit jest oddzielony od ścian wąską szczeliną ze szkła, przez którą dociera światło[5]. Budynek zdobią odciski morskich muszli w betonie[6]. Drugi ołtarz znajduje się na zewnątrz. Kaplicy towarzyszą modernistyczne zabudowania (biura, salki, itp.). Wokół kaplicy znajdują się tereny spacerowe i (po drodze do miasta) nieczynny szyb kopalniany z wyeksponowanym składem kolei przemysłowej (górniczej) – pozostałość po górniczych tradycjach Ronchamp.

Ronchamp

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Dulewicz, Słownik sztuki francuskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986.
  • Francja – część południowa, Pascal Polska, Bielsko-Biała, 2001.