Kaplica Notre Dame du Haut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Notre Dame du Haut
w Ronchamp
Chapelle Notre-Dame-du-Haut de Ronchamp
Distinctive emblem for cultural property.svg PA00102263
kaplica pielgrzymkowa
ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

okolice Ronchamp

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica Notre Dame du Haut”
Ziemia47°42′14″N 6°37′16″E/47,703889 6,621111
Strona internetowa

Kaplica Notre Dame du Haut, kaplica Matki Bożej na Górze – żelbetowa kaplica pielgrzymkowa znajdująca się w górach, około kilometra od górniczego miasta Ronchamp we Francji w regionie Franche-Comté, w departamencie Górna Saona. Jedna z najwybitniejszych na świecie realizacji modernizmu w architekturze sakralnej.

W 2016 kaplicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu: Dzieła architektury Le Corbusiera jako wybitny wkład do modernizmu[1].

Kaplica została zrealizowana w latach 1950–1955 przez Le Corbusiera w miejscu gdzie stał jedenastowieczny kościół, który spłonął, odbudowano go, a następnie został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej[2]. Jasna bryła budowli góruje nad miasteczkiem, będąc punktem odniesienia dla pielgrzymów. Jej wygląd przypomina ogromną rzeźbę plenerową, inspirowaną według niektórych źródeł przez skorupę kraba[3]. „Fasada à la ser szwajcarski”[4]. Plan obiektu jest nieregularny, dynamiczny w wyrazie, powiązany z silną symboliką. Wewnątrz ekspresyjna gra światła przenikającego przez barwne witraże kontrastuje z surowym wykończeniem świątyni. Masywny sufit jest oddzielony od ścian wąską szczeliną ze szkła, przez którą dociera światło[4]. Budynek zdobią odciski morskich muszli w betonie[5]. Drugi ołtarz znajduje się na zewnątrz. Kaplicy towarzyszą modernistyczne zabudowania (biura, salki, itp.). Wokół kaplicy znajdują się tereny spacerowe i (po drodze do miasta) nieczynny szyb kopalniany z wyeksponowanym składem kolei przemysłowej (górniczej) – pozostałość po górniczych tradycjach Ronchamp.

Ronchamp

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Dulewicz, Słownik sztuki francuskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986.
  • Francja – część południowa, Pascal Polska, Bielsko-Biała, 2001.