Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli
Ilustracja
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego
Państwo  Belgia
Miejscowość Bruksela
Wyznanie katolicyzm
Rodzaj Kaplica
Historia
Data budowy XV Wiek
Dane świątyni
Architekt Louis de Beauvoir
Położenie na mapie Brukseli
Mapa lokalizacyjna Brukseli
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli
Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Brukseli
Ziemia50°50′28,97″N 4°22′42,85″E/50,841381 4,378569

Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego (w języku francuskim Chapelle de la Résurrection, w języku niderlandzkim Verrijzeniskapel) jest kościołem katolickim z powołania ekumenicznego, położonym w samym sercu dzielnicy europejskiej w Brukseli. Budynek pochodzi z XV wieku i pierwotnie znajdował się w centrum miasta. W trakcie rozwoju obszarów miejskich w 1907 roku przeniesiono go do jego obecnej lokalizacji. W 2001 r., po znacznej renowacji, kościół otrzymał swoją obecną nazwę przyjął obecny charakter ekumeniczny. Duszpasterstwem kaplicy jest Towarzystwo Jezusowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecny budynek, który ma starszych prekursorów i został całkowicie odremontowany w 18 wieku, stał pierwotnie na terenie dzisiejszego Dworca Centralnego. W ramach restrukturyzacji centrum miasta kaplica została przeniesiona do obecnej lokalizacji w Vanmaerlantstraat, Etterbeek. W tym miejscu, budynek był częścią klasztoru żeńskiego. W 1989 roku siostry postanowiły sprzedać klasztor międzynarodowemu stowarzyszeniu utworzonemu na mocy prawa belgijskiego, które zostało założone przez członków instytucji europejskich w celu utrzymania kaplicy, jako miejsca modlitwy i liturgii. Kaplica została całkowicie odnowiona i odrestaurowana w latach 1999-2000 z darowizn i składek Katolickiej Konferencji Episkopatów Europy (COMECE), Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), Towarzystwa Jezusowego, King Baudouin Foundation i wielu innych instytucji. W dniu 25 września 2001 r., arcybiskup kardynał Godfried Danneels dokonał oficjalnego otwarcia nowego kościoła. W ceremonii otwarcia kaplicy wziął udział prezydent Republiki Czeskiej Václav Havel[1].

Wnętrze

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy neorenesansowa elewacja kaplicy i część zewnętrzna pozostały niezmienione, wnętrza zostały całkowicie odnowione i zaprojektowane przez 'Marionex Architekts' z Brukseli. Dzisiejszy budynek ma cztery kondygnacje: do kaplicy wchodzi się przez parter (foyer), który również wykorzystywany jest jako miejsce spotkań i przestrzeń dla różnego rodzaju wystaw. W piwnicy znajduje się krypta, zarezerwowana do modlitwy i kultu. Pozłacany krzyż jest dziełem belgijskiego rzeźbiarza Philippe'a Denisa. Główna sala Liturgiczna znajduje się na pierwszym piętrze i jest dostępna przez schody wewnętrzne i windy. Ponieważ Kościół utracił pełną oryginalną wysokość, wprowadzono nowe okna zaprojektowane przez wiedeńskiego artystę Thomasa Reinholda. Szyby boczne pokazują motywy Stworzenia, Wcielenia, Płonącego krzewu i Zesłania Ducha Świętego, a w oknie głównej fasady – Zmartwychwstania. Po lewej stronie na galerii znajdują się organy z warsztatu Etienne Debaisieux, będące darem Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Piętro wyżej w budynku mieści się sala spotkań i pomieszczenia biurowe (niewidoczne z zewnątrz). Przy głównym budynku obecnie mieści się biblioteka i centrum informacji Komisji Europejskiej.

Podejście duszpasterskie[edytuj | edytuj kod]

krypta

Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego nie jest kościołem parafialnym. Ze względu na swoje szczególne położenie w dzielnicy biznesowej, w pobliżu instytucji europejskich (Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Komisja Europejska itp.), służy jako miejsce dyskusji, spotkań i modlitwy związane z tymi miejscami pracy. Oprócz Eucharystii, dwa razy w miesiącu organizowane sa w niedzielne spotkania wieczorne. Kaplica oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń liturgicznych, mając na uwadze różnorodność wyznań, języków i narodowości to głównie "europejskiej" opinii publicznej. Kaplica jest prowadzona przez zespół wolontariuszy duszpasterskich, zakonników i świeckich. Oprócz regularnych modlitw porannych (w tygodniu), katolików, luteranów i prawosławnych, usługi modlitewne oferowane są zazwyczaj w porze lunchu, w kilku językach, ale głównie w języku angielskim i francuskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Blake Evans-Pritchard: Chapel for Europe opens in Brussels (ang.). euobserver.com. [dostęp 2017-10-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]