Kapliczka Trzech Braci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Trzech Braci
kaplica
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Góra Świętej Anny

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Święta Rodzina

Położenie na mapie gminy Leśnica
Mapa konturowa gminy Leśnica, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Trzech Braci”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Trzech Braci”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Trzech Braci”
Położenie na mapie powiatu strzeleckiego
Mapa konturowa powiatu strzeleckiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Trzech Braci”
Ziemia50°26′33,3″N 18°09′12,8″E/50,442583 18,153556

Kapliczka Trzech Braci (Kapliczka Trzech Żołnierzy[1]) – domkowa kapliczka przydrożna zlokalizowana przy szosie ZdzieszowiceGóra Świętej Anny w województwie opolskim we wschodniej części pola o nazwie Nawozy[1].

Obiekt zbudowany jest na planie prostokąta, murowany, otynkowany i nakryty dachem dwuspadowym. We wnękach, na ścianach zewnętrznych wiszą obrazy przedstawiające Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. We wnętrzu umieszczono obraz przedstawiający trzech żołnierzy modlących się do Świętej Rodziny na tle klasztoru na Górze Świętej Anny. Na obrazie zamieszczony jest napis: Za łaską Bożą wróciliśmy, ja Wasz ojciec i Wy, moi synowie, z wojny. Poznawszy jej okropność błogosławimy Królowę Polski i św. Annę, patronkę naszą, by więcej nie spotkało to nieszczęście ojczyzny naszej[2].

Według lokalnej legendy ojciec z dwoma synami, idąc na wojnę (prawdopodobnie chodzi o okres wojen napoleońskich, a członkowie rodziny mogli walczyć na różnych frontach[3]), modlił się pod obrazem Świętej Rodziny umieszczonym na dębie o szczęśliwy powrót. Wracając po kilku latach spotkali się ponownie w tym samym miejscu i w dowód wdzięczności ufundowali kaplicę wraz z obrazem trzech żołnierzy. W okresie międzywojennym, podczas budowy drogi na Górę Świętej Anny, wandal wyłamał kratę i zdewastował obraz wraz z kaplicą. Odbudowali ją robotnicy drogowi, ponieważ to jednego z nich podejrzewano o dewastację[3], a nowy obraz namalował na blasze Richter z Góry Świętej Anny (1928)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Góra Św. Anny i okolice. Mapa turystyczna, PPWK, Warszawa-Wrocław, 1994, ISBN 83-7000-183-01
  2. a b Polska Niezwykła, Góra Świętej Anny. Kapliczka Trzech Braci
  3. a b GWO24, Kapliczka trzech braci na Górze Świętej Anny – Legenda. [dostęp 2018-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-25)].