Kaqchikel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaqchikel
Ilustracja
Rodzina Kaqchikel
Populacja

832 968 (2003)

Miejsce zamieszkania

Gwatemala

Język

kaqchikel

Religia

katolicyzm, ewangelikalizm i religie plemienne

Pokrewne

Kicze, Mam, Lakandonowie, Tzeltalowie, Tzotzilowie

Kaqchikel – plemię indiańskie Majów, zamieszkujące Gwatemalę. Nazwa była poprzednio pisana na różne inne sposoby, w tym: Cakchiquel, Kakchiquel, Caqchikel i Cachiquel[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie postklasycznym Kaqchikel utworzyli własne królestwo i byli bliskimi sojusznikami Majów Kicze, dominującymi w górach Gwatemali. Na przełomie wieków przed konkwistą relacja ta zmieniła się z umiarkowanej relacji wasali, w otwartą wrogość. Istniały dwie grupy Kaqchikel: grupa zachodnia mająca stolicę w Iximché i grupa wschodnia z centrum w Mixco Viejo. Grupa zachodnia sprzymierzyła się z własnej inicjatywy w 1524 roku z Pedro de Alvarado i tym samym miała znaczący udział w ujarzmieniu górskich Majów przez Hiszpanów. Ich historia aż do podboju przez Hiszpanię była we wczesnym okresie kolonialnym spisana w Kronikach Kaqchikel.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Na początku XXI wieku ponad 800 tysięcy Gwatemalczyków identyfikowało się jako Kaqchikel, z czego prawie 450 tys. twierdziło, że ich ojczystym językiem jest kaqchikel. Kaqchikel wciąż są jednym z najliczniejszych ludów Majów oraz posługują się jednym z najpopularniejszych języków majańskich. Obszar osadniczy obejmuje głównie departamenty Chimaltenango, Sololá i Sacatepéquez[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Project Gutenberg eBook of The Annals of the Cakchiquels, by Daniel G. Brinton., www.gutenberg.org [dostęp 2020-04-10].
  2. KAQCHIKEL, LENGUA DE LA GUATEMALA DEL MAIZ, Hemeroteca - La Hora, 27 czerwca 2014 [dostęp 2020-04-10] (hiszp.).