Karolina Cicha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolina Cicha
Ilustracja
Karolina Cicha (2015)
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1979
Białystok
Instrumenty instrumenty klawiszowe
Zawód wokalistka, aktorka, kompozytorka, aranżer, instrumentalistka
Strona internetowa

Karolina Cicha (ur. 20 kwietnia 1979 w Białymstoku[1]) – polska piosenkarka, aktorka, kompozytorka i multiinstrumentalistka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Posiada stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 2010 roku obroniła doktorat na podstawie pracy naukowej Wzniosłość w ponowofalowej poezji Adama Zagajewskiego[2]. W dziedzinie muzyki jest samoukiem.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W latach 2005–2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” jako odtwórczyni tytułowych ról w spektaklach „Ifigenia w A...” i „Elektra” (reż. Włodzimierz Staniewski). W 2009 roku zagrała koncert Do ludożerców do tekstów Tadeusza Różewicza[3]. W tym samym roku wzięła udział w nagraniu płyty Gajcy! i w promującym ją koncercie, zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Pochodząca z tego albumu piosenka „Miłość bez jutra” stała się jednym z dziesięciu najlepszych utworów 2009 roku według portalu Interia.pl[4].

Karolina Cicha podczas występu na fesitwalu WOMEX 15 w Budapeszcie, 2015

W 2010 roku nagrała, wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego, płytę z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie, wykonanymi w duetach z czołowymi twórcami polskiej muzyki alternatywnej. Premiera albumu odbyła się wraz z promującym koncertem, zorganizowanym na terenie muzeum. W 2012 roku przygotowała, wspólnie z Bartem Pałygą, projekt Wieloma językami, nawiązujący do wielokulturowego dziedzictwa Podlasia (utwory w jęz. ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto)[5]. Z utworami z tego projektu w maju 2013 roku (pod szyldem Cicha & Spółka) zdobyła Grand Prix na konkursie w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję[6].

W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na festiwal WOMEX. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Wystąpiła m.in. na festiwalach: World Music Fest (USA), TFF Rudolstadt (Niemcy), FMM Sines Festival (Portugalia),  Cheoyong Culture Festival (Korea Południowa), Music Mela (Pakistan), Isole che Parlano (Sardynia), Global Union (USA), Lotus Fest (USA), Gypsy Festival Drom (USA), Art Pole (Ukraina), Suklegos (Litwa), Folkbaltica (Niemcy/Dania), Ethnoport (Polska), Skrzyżowanie kultur (Polska), Euroradio Folk Festiwal (Szwecja), Kamianitza (Białoruś), Les Traversées Tatihou (Francja), Five Temples Festival (Hungary), Sibiu International Theatre Festival (Rumunia), LaMama Theatre (USA), Menuo Juodaragis (Litwa) i Open Air (Polska).

Wydawnictwa płytowe[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Grand Prix i Nagroda Indywidualna im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (maj 2013)[6]
  • III miejsce na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (luty 2009)
  • I miejsce na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (2008)
  • Finalistka „Wielkiej Piątki” na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2008)
  • I nagroda na międzynarodowym Chanson Festival w Kolonii (2007)
  • II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2006)
  • Nagroda Główna na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]