Nishiki-goi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Karp koi)
Nishiki-goi
Ojiya Nishiki-goi no Sato („wioska karpi kolorowych” w Ojiya)

Nishiki-goi (jap. 錦鯉 karp brokatowy, karp kolorowy)[1] – ozdobna forma hodowlana karpia (Cyprinus carpio) w Japonii. Dorosłe osobniki osiągają długość do 100 cm. Mają atrakcyjne ubarwienie, hodowane są w stawach parkowych, oczkach wodnych i basenach rybnych. Nazwa koi jest popularnym skrótem od nishiki-goi. Nazywane są „pływającymi klejnotami” lub „pływającymi dziełami sztuki”. Poza Japonią stały się znane po tym, jak pokazano je na dorocznej wystawie w Tokio w 1914 roku[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nishiki-goi mają ponad 200-letnią historię. Uważa się, że hodowlę rozpoczęto w okresie Edo (1603–1868), kiedy zauważono mutacje karpi hodowanych w celach spożywczych w okolicach miast Nagaoka, Ojiya i Uonuma w prefekturze Niigata. Ich miejscem narodzin jest znajdująca się w tym regionie wioska Yamakoshi. Jest to obszar bardzo obfitych zimowych opadów śniegu i w dawnych czasach ludność wiosek była odcięta od zaopatrzenia przez wiele miesięcy. Karpie były więc cennym źródłem białka. W cieplejszych miesiącach hodowcy trzymali ryby w zbiornikach irygacyjnych, a zimą przenosili je do stawów przylegających do gospodarstw, przykrywając je pokrywami, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu i uduszeniu ryb. Niektórzy trzymali karpie w zbiornikach wykopanych pod podłogą swoich domostw[3].

Region ten nadal jest największym regionem ich produkcji. Poważna hodowla rozpoczęła się na początku XIX wieku. W wyniku selekcji pozyskano co najmniej 120 odmian, różniących się kolorem, rozmiarem, połyskiem, układem plam i łusek. Pierwszą odmianę o nazwie kōhaku („czerwono-białą”) uzyskano w 1889 roku[4][5].

W mieście Ojiya utworzono w 1989 roku pokazową „wioskę karpi brokatowych” o nazwie Nishiki-goi no Sato (ang. Nishikigoi Village). Można tam zobaczyć liczne odmiany tych ozdobnych ryb i zapoznać się z materiałami pokazującymi historię ich hodowli. W zamiarze rozwoju lokalnego przemysłu i turystyki, miasto ustanowiło system własności nishiki-goi. Zainteresowani mogą stawać się właścicielami wybranych egzemplarzy wyhodowanych w Ojiya[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1237. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. The Japan’s Agricultural Heritage : Yamakoshi – The Birthplace of Nishiki Koi. Voyapon, 2017. [dostęp 2022-04-11]. (ang.).
  3. “Nishikigoi”: Niigata’s Swimming Treasures. Nippon Communications Foundation, 2021. [dostęp 2022-04-11]. (ang.).
  4. Robert Hilble. Nishikigoi. „Aqua Magazyn”. 3, 1994. 
  5. History of Yamakoshi. Yamakoshi Farm Staying Promotion. [dostęp 2022-04-11]. (ang.).
  6. The History And Place To Visit Behind A Forty Million Value of Japanese Koi, Nishikigoi. EXest Inc., 2022. [dostęp 2022-04-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]