Karzeł Wielkiego Psa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karzeł Wielkiego Psa
Odkrywca

Nicolas F. Martin i inni

Data odkrycia

listopad 2003

Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór

Wielki Pies

Typ

dIrr

Rektascensja

07h 12m 35,0s

Deklinacja

-27° 40′ 00″

Odległość

25 000 ly

Rozmiary kątowe

12° × 12°

Alternatywne oznaczenia
CMa Dwarf

Karzeł Wielkiego Psakarłowata galaktyka nieregularna w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Galaktyka ta znajduje się w odległości około 25 000 lat świetlnych od Słońca oraz 42 000 ly od centrum Drogi Mlecznej i jest najbliższym sąsiadem naszej Galaktyki.

Karzeł Wielkiego Psa jest członkiem Grupy Lokalnej i satelitą Drogi Mlecznej. Został odkryty w listopadzie 2003 roku przez międzynarodowy zespół astronomów z Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii dzięki badaniu nieba w podczerwieni w przeglądzie nieba 2MASS. Tak późne odkrycie najbliższego galaktycznego sąsiada wynika z niewielkich rozmiarów galaktyki oraz faktu, że znajduje się ona za gęstymi obłokami pyłu naszej Galaktyki, blokującego światło widzialne. Symulacje komputerowe wykazują, że Karzeł Wielkiego Psa jest w trakcie rozrywania przez większą Drogę Mleczną.

Uważa się, że gromady kuliste NGC 1851, NGC 1904, NGC 2298 oraz NGC 2808 mogą w rzeczywistości pochodzić z Karła Wielkiego Psa, lecz zostały wchłonięte przez Drogę Mleczną. Gromada NGC 1261 również znajduje się w pobliżu, jednak jej prędkość jest różna od wymienionych gromad.

Powiązane z Karłem Wielkiego Psa mogą być również gromady otwarte Dol 25 i H18 oraz ewentualnie Arp-Madore 2. Gromady te mogły zostać utworzone w wyniku oddziaływań grawitacyjnych pomiędzy Drogą Mleczną a Karłem Wielkiego Psa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]