Katarzyna Nowomiejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katarzyna Nowomiejska
Data i miejsce urodzenia

1975
Lublin

profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu
Specjalność: okulistyka
Alma Mater

Akademia Medyczna w Lublinie (2000)

Doktorat

2005 – medycyna
Akademia Medyczna w Lublinie

Habilitacja

2014 – medycyna
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Profesura

28 września 2020[1]

Zatrudnienie
Uczelnia

Katedra Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Katarzyna Edyta Nowomiejska (ur. 1975 w Lublinie[2]) – polska okulistka, profesor nauk medycznych, związana z Kliniką Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie (1994)[2]. Dyplom lekarski uzyskała na Akademii Medycznej w Lublinie w roku 2000 i na tej uczelni pozostała uzyskując kolejne awanse akademickie w ramach Katedry Okulistyki. Specjalizację z okulistyki ukończyła w 2008 roku. Doktoryzowała się w 2005 roku na podstawie pracy pt. Porównanie wyników pół-automatycznej perymetrii kinetycznej z wynikami ręcznej perymetrii Goldmanna u chorych z zaawansowanymi ubytkami w polu widzenia, przygotowanej pod kierunkiem Zbigniewa Zagórskiego[2][3]. Habilitowała się w 2014 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Zastosowanie nowoczesnych metod oceny funkcji widzenia u chorych z uszkodzeniami drogi wzrokowej[2]. Poza macierzystą uczelnią wykłada również w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ang. European School for Advanced Studies in Ophthalmology, ESASO) w szwajcarskim Lugano[2].

Zainteresowania kliniczne i naukowe K. Nowomiejskiej dotyczą funkcjonalnych i strukturalnych badań diagnostycznych w schorzeniach neurookulistycznych, chorobach plamki oraz rzadkich chorobach oczu, a także leczenia chirurgicznego schorzeń siatkówki i rekonstrukcji przedniego odcinka oka w stanach pourazowych[2].

Swoje prace publikowała m.in. w takich czasopismach jak: „Retina", „Current Eye Research", „Acta Ophthalmologica", „Journal of Ophthalmology", „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology", „Ophthalmic and Physiological Optics" oraz „BMC Ophthalmology[4][5][6][7]. Jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma „Ophthalmology Journal" (związanego z lubelską Katedrą Okulistyki)[2][8].

Należy m.in. do International Perimetric Society, EURETINA, Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO) oraz Europejskiego Towarzystwa Szklistkowo–Siatkówkowego (EVRS, European VitreoRetinal Society)[2]. Reprezentuje Polskę w Europejskiej Sieci Referencyjnej dla Chorób Rzadkich w Okulistyce (ERN-EYE), która została powołana przez Komisję Europejską[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2020 r. poz. 996
  2. a b c d e f g h i Postępowanie awansowe - Katarzyna Edyta Nowomiejska. ck.gov.pl / Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 2020-05-06].
  3. Katarzyna Nowomiejska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-05-06].[martwy link]
  4. Katarzyna Nowomiejska (publikacje). Katalog PubMed / pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. [dostęp 2020-05-06]. (ang.).
  5. Katarzyna Nowomiejska (publikacje). scholar.google.pl. [dostęp 2020-05-06]. (ang.).
  6. Katarzyna Nowomiejska (publikacje). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2020-05-06].
  7. Katarzyna Nowomiejska. researchgate.net. [dostęp 2020-05-06]. (ang.).
  8. Ophthalmology Journal - Editorial Board. journals.viamedica.pl. [dostęp 2020-05-06]. (ang.).