Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Universitas Medica Lublinensis
Medical University of Lublin
Collegium Anatomicum
Collegium Anatomicum
Data założenia 24 października 1949[1]
Typ uczelni medyczna
Państwo  Polska
Adres Aleje Racławickie 1
20-059 Lublin
Liczba studentów 7 358[2]
Rektor prof. dr hab. Andrzej Drop
Członkostwo Socrates-Erasmus
TEMPUS
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Ziemia51°14′53,97″N 22°32′55,82″E/51,248325 22,548839
Strona internetowa
Collegium Universum

Uniwersytet Medyczny w Lublinie (daw. Akademia Medyczna im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie) – uczelnia medyczna powołana do życia w 1950 roku jako Akademia Lekarska.

Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2668. pośród wszystkich typów uczelni[3].

Historia[edytuj]

Historia nauczania medycyny w Lublinie sięga 1944 roku, kiedy to powstał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W tym samym roku na UMCS powstał Wydział Lekarski, rok później także Wydział Farmaceutyczny. Pierwszym dziekanem Wydziału Lekarskiego był Jan Henryk Lubieniecki (1944/1945)[4]. W 1950 roku wydzielono z UMCS Akademię Lekarską. Jeszcze w tym samym roku uczelnia zmieniła nazwę na Akademię Medyczną. W następnych latach uczelnia dynamicznie się rozwijała, tworząc nowe wydziały i oddziały:

 • Wydział Pielęgniarski w 1972 roku (w 1975 powstaje oddział zaoczny tego wydziału)
 • Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego w 1973 roku
 • Oddział Analityki Wydziału Farmaceutycznego w 1995 roku
 • II Wydział Lekarski w 2004 roku

W 2003 roku Akademia otrzymała imię prof. Feliksa Skubiszewskiego. 22 marca 2008 r. uczelnia stała się uniwersytetem na mocy Ustawy z dnia 23 stycznia 2008 r. (Dz.U. z 7 marca 2008 r. Nr 39, poz. 225).

Rektorzy[edytuj]

Uczelnia dzisiaj[edytuj]

Na lubelskim Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 7[5] tysięcy osób, z czego dużą część stanowią studenci zagraniczni. Do chwili obecnej uczelnia wykształciła ponad 12 tysięcy lekarzy, 2 tysiące lekarzy stomatologów, 5 tysięcy farmaceutów i 4 tysiące magistrów pielęgniarstwa. Funkcję rektora uczelni pełnił do 2012 roku prof. dr hab. Andrzej Książek. W marcu 2012 roku kolegium elektorów wybrało na nowego rektora prof. dra hab. Andrzeja Dropa, dotychczasowego prorektora ds. klinicznych.

Wydziały i kierunki kształcenia[edytuj]

Obecnie Uniwersytet Medyczny daje możliwość podjęcia studiów na wszystkich stopniach na piętnastu kierunkach prowadzonych w ramach czterech wydziałów.

Studenckie praktyki[edytuj]

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma bogate zaplecze praktyczne. Studenci i wykładowcy UM mają pod swoją opieką pacjentów z trzech publicznych szpitali:

 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Staszica (centrum miasta)
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego (Miasteczko Akademickie UM)
 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przy ul. Gębali (Miasteczko Akademickie UM)
 • Stomatologiczne Centrum Kliniczne przy ul. Karmelickiej

Baza akademicka[edytuj]

Główny budynek, Collegium Novum, mieści się w centrum miasta przy Al. Racławickich. W centrum Lublina w odległości ok. kilometra mieści się jeszcze Collegium Medicum (przy ul. Radziwiłłowskiej) i Collegium Maximum (od kwietnia 2013 przy ul. Staszica, dawniej Collegium Pharmaceuticum). Większa część budynków znajduje się w północnej części miasta, gdzie wybudowano Miasteczko Akademickie UM, zwane Chodźkowem (od ul. dra Witolda Chodźki). Tam znajdują się m.in. Collegium Pathologicum, Collegium Universum, Collegium Maius-Anatomicum oraz nowo wybudowane i przeniesione z ul. Staszica Collegium Pharmaceuticum (od listopada 2010), a także 4 domy studenckie i hala sportowa. W sąsiedniej części miasta, w okolicach Dworca Głównego PKS, mieści się gmach Biblioteki Głównej UM. W 2013 r. rozpoczął się remont budynków Collegium Novum i Collegium Pathologicum.

W maju 2005 roku oddano do użytku nowy budynek Collegium Maius – Collegium Anatomicum. Siedzibę znalazły tam zakłady znajdujące się w dotychczasowym Collegium Maius przy ul. Lubartowskiej (budynek dawnej Jeszywas Chachmej Lublin, zwrócony Gminie Żydowskiej), dotychczasowym Collegium Anatomicum przy ul. Spokojnej (budynek zwrócony KUL), jak również część zakładów z Collegium Novum i budynku przy ul. Chodźki 6.

Życie studenckie[edytuj]

W ramach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie działa wiele organizacji studenckich m.in. Młodzi Medycy - EMSA Lublin, Oddział Lublin Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Samorząd Studentów oraz bardzo prężnie działający oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Oprócz tego studenci uczelni udzielają się w Lubelskim Stowarzyszeniu Studentów Farmacji, Lubelskim Towarzystwie Studentów Analityki Medycznej, Studenckim Towarzystwie Naukowym. Na terenie uczelni istnieje także duszpasterstwo akademickie, chór oraz Zespół Pieśni i Tańca UM. Studenci chętnie zapisują się także do sekcji Akademickiego Związku Sportowego.

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Uczelnia przystąpiła do programu Socrates Erasmus. Współpracuje też z uczelniami i instytucjami ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Holandii, Włoch, Niemiec, Ukrainy. Dzięki uczestnictwu w programie TEMPUS uczelnia nawiązała kontakty z uniwersytetami z Hiszpanii i Belgii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 r. w sprawie założenia Akademii Lekarskich w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu (Dz.U. z 1949 r. Nr 58, poz. 450).
 2. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 109, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
 3. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
 4. Obsada dziekańska UMCS. umcs.pl. [dostęp 2016-01-31].
 5. Stan studentów na dzień 30-list-2013r. (pol.). [dostęp 2014-01-25].

Linki zewnętrzne[edytuj]