Keşkek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Keşkek

Keşkek – potrawa z mięsa z pszenicą lub jęczmieniem w kuchni tureckiej, irańskiej i greckiej.

W 2011 roku tradycja przyrządzania potrawy „keşkek” w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przyrządzania potrawy „keşkek” w Turcji towarzyszą tradycyjne obrzędy, w których uczestniczą wspólnie mężczyźni i kobiety z sąsiedztwa[1]. W przeddzień uroczystości, na której podawany jest „keşkek”, ziarna zbóż (pszenicy lub jęczmienia) są płukane, a czynności tej towarzyszą modły[2]. Opłukane ziarna przenoszone są do wielkiego kamiennego moździerza przy akompaniamencie bębna davul i surm[2]. W moździerzu opłukane ziarna są rozdrabnianie i ucierane w stałym rytmie przy użyciu tłuczków. Samo gotowanie odbywa się zwykle na zewnątrz domu. Do wielkiego miedzianego kotła wrzucane są: rozdrobnione zboże, mięso, cebula, przyprawy, woda i oliwa[1]. Gotowanie zajmuje całą noc[2]. Następnego dnia w południe wzywani są najsilniejsi młodzieńcy, aby ubić potrawę drewnianymi ubijakami[2].

„Keşkek” przegotowywany jest tradycyjnie w Turcji z okazji ślubu, obrzezania i świąt religijnych[2][3], np. podczas ramadanu[1].

W 2011 roku tradycja przyrządzania potrawy „keşkek” w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c UNESCO ICH: Nomination File No. 00388 (ang.). [dostęp 2015-11-01].
  2. a b c d e f UNESCO ICH: Ceremonial Keşkek tradition (ang.). [dostęp 2015-11-01].
  3. Sari Edelstein: Food, Cuisine, and Cultural Competency for Culinary, Hospitality, and Nutrition Professionals. Jones & Bartlett Publishers, 2010, s. 566. ISBN 978-1-4496-5968-4. [dostęp 2015-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]