Kim Cheol-woong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kim Cheol-woong
김철웅
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1974
Pjongjang, Korea Północna

Zawód, zajęcie

pianista w orkiestrze symfonicznej, pracownik na farmach ryżowych, pracownik tartaku

Miejsce zamieszkania

Seul, Korea Południowa

Uczelnia

Akademia Muzyczna i Taneczna w Pjongjangu, Konserwatorium Moskiewskie, Hansei University

Kim Cheol-woong (ur. 1974) – pianista z Korei Północnej. Uciekł ze swojej ojczyzny w obawie przed wolnością jego działalności artystycznej, po tym, jak został ukarany za wykonywanie zachodniego utworu muzycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Kim Cheol-woong dorastał w bogatej i znaczącej rodzinie; jego ojciec był sekretarzem okręgowym partii, czyli w zasadzie miejscowym rządcą, a jego matka wykładowcą akademickim z tytułem naukowym profesora. Jego babcia była założycielką i do 1992 dyrektorką pierwszego i największego domu towarowego w Pjongjangu. Zdolności muzyczne Kim Cheol-woonga zostały odkryte w bardzo wczesnym wieku[1]. W 1981 został przyjęty do Akademii Muzycznej i Tanecznej w Pjongjangu. Przez następne czternaście lat ciężko pracował; jego nauczyciele rygorystycznie kazali mu uczyć się na pamięć gry melodii gloryfikujących Kim Jong Ila.

Wyjazd do Rosji[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu akademii został wysłany do Konserwatorium Moskiewskiego, gdzie uczył się w latach 1995-1999, czyli w latach wielkiej klęski głodu w Korei Północnej. Później stwierdził, że w Rosji poczuł się, „jakby znalazł się w nowym świecie”[2].

Powrót do kraju[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do kraju został pierwszym pianistą w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej[1]. Zakochał się w siostrzenicy Jang Sŏng T’aeka, wysokiego działacza partyjnego. W październiku 2001 zdecydował się zagrać dla niej popularny utwór Richarda Claydermana, „A Comme Amour”[2]. Grał również zachodnie standardy jazzowe, takie jak "Autumn Leaves". Za ich wykonywanie został na niego złożony donos do Departamentu Bezpieczeństwa Państwa[3]. Został oskarżony o działalność propagandową na rzecz kapitalizmu i wychwalanie zachodniej kultury, za co w Korei Północnej teoretycznie nawet grozi kara śmierci. Ponieważ jednak jego rodzice byli zasłużonymi działaczami partyjnymi, jako karę wyznaczono mu jedynie napisać dziesięciostronicowy referat, w którym przyzna się do winy i stwierdzi, że jego postępowanie było naganne[2].

Ucieczka[edytuj | edytuj kod]

Kim Cheol-woong poczuł, że nie może żyć w kraju, w którym wolność jego twórczości byłaby tak ograniczona, więc mimo przywilejów mu przysługujących zdecydował się opuścić kraj. Swojej rodzinie powiedział, że udaje się do innego miasta na występy. Granicę chińsko-koreańską przekroczył na rzece Tumen. Ponieważ miał legitymację mieszkańca Pjongjangu, przeszedł kontrolę graniczną, jednak w środku nocy został zatrzymany przez żołnierzy. Dał im jako łapówkę 2 000 dolarów, które ukradł rodzicom przed ucieczką. Następnie udał się do przygranicznej miejscowości, w której zarabiał na życie zbiorem ryżu i cięciem drewna w tartaku[1].

Z pomocą księży misjonarzy próbował przedostać się do Korei Południowej, jednak został złapany przez Chińczyków, którzy deportowali go do Korei Północnej. Kimowi udało się uciec z pociągu przez okno w toalecie[4].

Dwa miesiące później został złapany podczas ucieczki do Mongolii. Tym razem już nie udało mu się zbiec. Po kolejnych sześciu miesiącach więzienia został wysłany do obozu jenieckiego w Korei Północnej. Śledczy znał ojca pianisty, dlatego też Kim został wypuszczony po 3 dniach. Natychmiast ponownie udał się w kierunku Chin, nad rzekę Tumen, kupił sfałszowany paszport i tym razem chińscy urzędnicy przepuścili go[3]. Niedługo potem przedostał się do Korei Południowej.

Życie w Korei Południowej[edytuj | edytuj kod]

W 2004 rozpoczął naukę na wydziale sztuki Hansei University w Gunpo koło Seulu. Założył własną orkiestrę. W 2009 wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku[5].

We wrześniu 2019 odbył się w Seulu koncert w I rocznicę podpisania deklaracji pomiędzy Koreą Północną i Południową, w którym wystąpił pośród innych wykonawców także Kim Cheol-woong[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The Innerview Ep129 The brilliant and courageous pianist KIM Cheol-woong [online], ARIRANG TV, 18 sierpnia 2014 [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. a b c Choe Sang-Hun: North Korean defector's flight to musical freedom. 2008-12-17. [dostęp 2017-11-21]. (ang.).
  3. a b Sara Lentati: Interrogated for playing the wrong tune. 2015-07-08. [dostęp 2017-11-21]. (ang.).
  4. A New Book, 'Escape From North Korea,' Sheds Light on 21st-Century Slavery–and a Modern Underground Railroad. [dostęp 2017-11-21]. (ang.).
  5. Sara Lentali: Interrogated for playing the wrong tune. BBC News, 8 lipca 2015. (ang.).
  6. 박보람, Concert along DMZ to celebrate 1st anniv. of Pyongyang Declaration [online], Yonhap News Agency, 9 września 2019 [dostęp 2019-12-21] (ang.).