Kingston upon Thames

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Londynu i dawnego miasta. Zobacz też: Royal Borough of Kingston upon Thames – gmina Wielkiego Londynu.
Kingston upon Thames
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Rynek i dawny ratusz w Kingston
Herb
Herb
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region Wielki Londyn
Miasto Londyn
Gmina Kingston upon Thames
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Kingston upon Thames
Kingston upon Thames
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Kingston upon Thames
Kingston upon Thames
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Kingston upon Thames
Kingston upon Thames
51,4103°N 0,2995°W/51,410300 -0,299500
Portal Portal Wielka Brytania
Kamień koronacyjny w Kingston
Most w Kingston na publikacji z 1831

Kingston upon Thames – miejscowość w Wielkiej Brytanii, dawny ważny ośrodek miejski, w X w. miasto koronacyjne królów angielskich. Od 1965 wchodzi w skład Wielkiego Londynu jako część gminy Kingston upon Thames.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Położone nad Tamizą na ważnym szlaku handlowym, Kingston było ośrodkiem miejskim już u zarania angielskiej państwowości. Pojawia się w źródłach jako jedno z centrów saskiego królestwa Wesseksu pod łacińskimi nazwami Cyningestun, Cyngestun czy Chingestun. Pierwszy raz wzmiankowane jest w latach 30. IX w. W X w. było miejscem koronacji królów Wesseksu i pierwszych królów angielskich – poczynając od Edwarda Starszego (902), a kończąc na Ethelredzie II Bezradnym (978). Świadkiem tamtych czasów jest "kamień koronacyjny", używany podczas ceremonii koronacji, obecnie stanowiący pomnik.

Zapewne pod koniec XII w. zbudowano tu most na Tamizie (zastąpiony nowym w 1. połowie XIX wieku), który decydował o dużym znaczeniu gospodarczym i militarnym ośrodka. Kingston było często odwiedzane przez królów angielskich, m.in. w 1217 król Henryk III prowadził tu negocjacje z pretendentem do korony angielskiej i późniejszym królem francuskim Ludwikiem VIII Lwem, w późniejszych wiekach znajdował się tu pałac królewski.

W 1912 powstała w mieście fabryka samolotów Sopwith Aviation Company, która z czasem przekształciła się w Hawker Siddeley – jednego z największych brytyjskich producentów lotniczych. Od 1899 działa tutaj Kingston University.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]