Kirsten Flagstad

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
wizerunek Kirsten Flagstad na stateczniku samolotu

Kirsten Malfrid Flagstad (ur. 12 lipca 1895 w Hamar, Norwegia, zm. 7 grudnia 1962 w Oslo) – norweska śpiewaczka operowa (sopran). Uznawana za jedną z największych interpretatorek utworów R. Wagnera.

Życie[edit | edit source]

Urodziła się w rodzinie muzyków: jej ojciec, Michael Flagstad był dyrygentem a matka, Marie Flagstad Johnsrud - pianistką. Kirsten debiutowała na deskach teatru narodowego w Oslo w roku 1913 rolą Nuri w "Tiefland" (pol. tytuł "Niziny") d'Alberta. Po studiach w Sztokholmie śpiewała w operetkach w Norwegii, Szwecji i Francji. Od 1932, za namową innej norweskiej śpiewaczki E. Gulbarnson, przyjęła po raz pierwszy role w utworach Wagnera.

Ogromnym sukcesem był koncert radiowy z Metropolitan Opera 2 lutego 1935, kiedy śpiewała partię Sieglindy. Występowała potem w Nowym Jorku, San Francisco i Chicago, głównie w operach Wagnera. Występowała też w londyńskim Royal Opera House.

W 1941 roku za namową męża wróciła do okupowanej przez Niemcy Norwegii, gdzie spędziła resztę II wojny światowej tracąc wiele ze swojej światowej sławy; podczas wojny występowała jedynie w Szwecji i Szwajcarii. Po wojnie występowała m.in. w Londynie w 1950 i 1952. W latach 1958-1960 była dyrektorem generalnym opery w Oslo. Zmarła w wieku lat 67.

W 1985 w jej rodzinnym mieście Hamar otwarto poświęcone jej muzeum - Kirsten Flagstad Museum. Jej portret umieszczono na banknocie stukoronowym, a także na stateczniku jednego z samolotów linii Norwegian.

Bibliografia[edit | edit source]