Klasztor Căpriana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Cǎpriana
Ilustracja
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Căpriana

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

kiszyniowska

Klauzura

nie

Typ monasteru

męski

Obiekty sakralne
Cerkiew

Zaśnięcia Matki Bożej

Cerkiew

św. Jerzego

Cerkiew

św. Mikołaja

Założyciel klasztoru

ihumen Cyprian

Fundator

Aleksander Dobry (1429)
Piotr Raresz (odbudowa przed 1545)

Styl

styl mołdawski, historyzm

Materiał budowlany

cegła

Data budowy

XV–XX w.

Data zamknięcia

1947

Data reaktywacji

1989

Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Klasztor Cǎpriana”
47°06′59,84″N 28°30′38,29″E/47,116622 28,510636

Monaster Căprianaklasztor prawosławny położony około 40 km na północny zachód od Kiszyniowa, w pobliżu rezerwatu Kodry. Jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Republiki Mołdawii; cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wchodząca w jego skład powstała w stylu mołdawskim i jest, obok zamku w Sorokach, najważniejszym zachowanym zabytkiem w państwie pochodzącym z okresu świetności Hospodarstwa Mołdawskiego.

Klasztor ufundował prawdopodobnie Aleksander Dobry w 1429, początkowo był nazywany Vișnăvăț i podlegał monasterowi Neamț. Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wzniesiono do 1545 w czasach panowania Piotra Raresza, w typowym dla Mołdawii planie trójkonchowym[1]. Cieszący się opieką książąt klasztor posiadał największą w granicach dzisiejszej Republiki bibliotekę[2]. Od 1698 monaster podlegał klasztorowi Zografu na górze Athos[2].

Rok po zajęciu wschodniej Mołdawii przez Rosję w 1812, zwanej odtąd Besarabią, opiekę nad klasztorem przejęła Cerkiew Rosyjska[3]. W czasach rosyjskich odremontowano cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej, przebudowując kopułę w stylu rosyjskim, a następnie zbudowano cerkiwie św. Jerzego (1840) i św. Mikołaja (1903)[2]. W okresie międzywojennym klasztor znajdował się na terenie Rumunii i podlegał Patriarchatowi Rumunii. Po aneksji Besarabii przez Związek Sowiecki i utworzeniu Mołdawskiej SRR w latach 1947–1989 budynki klasztorne pełniły rolę szpitala gruźliczego i domu kultury[3]. Obecnie obiekty klasztorne pełnią ponownie funkcje religijne.

Ponieważ cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej jest jedyną dobrze zachowaną cerkwią z XVI stulecia w granicach Republiki Mołdawii władze sowieckie w ramach polityki mołdawianizacji popularyzowały obraz młodszych budowli w stylu rosyjskim, by unikać sentymentów prorumuńskich – stąd często na zdjęciach widać cerkiew zimową św. Mikołaja.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Crestinortodox.ro Mănăstirea Căpriana]
  2. a b c Moldovenii.md Mănăstirea Căpriana]
  3. a b Ortodox.md Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, s. Căpriana, r. Strășeni