Klasztor Căpriana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klasztor Cǎpriana
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej
Państwo  Mołdawia
Miejscowość Căpriana
Kościół Mołdawski Kościół Prawosławny
Rodzaj klasztoru monaster
Eparchia kiszyniowska
Klauzura nie
Typ monasteru męski
Obiekty sakralne
cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej
cerkiew św. Jerzego
cerkiew św. Mikołaja
Założyciel klasztoru ihumen Cyprian
Fundator Aleksander Dobry (1429)
Piotr Raresz (odbudowa przed 1545)
Styl tradycyjny mołdawski, historyzm
Materiał budowlany cegła
Data budowy XV-XX w.
Data zamknięcia 1947
Data reaktywacji 1989
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa lokalizacyjna Mołdawii
Klasztor Cǎpriana
Klasztor Cǎpriana
Ziemia 47°07′00″N 28°30′38″E/47,116622 28,510636

Monaster Căprianaklasztor prawosławny położony około 40 km na północny-zachód od Kiszyniowa, w pobliżu rezerwatu Kodry. Jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Republiki Mołdawii; cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wchodząca w jego skład jest, obok zamku w Sorokach, najważniejszym zachowanym zabytkiem w państwie pochodzącym z okresu świetności Hospodarstwa Mołdawskiego.

Zabudowania klasztorne
Cerkiew św. Mikołaja
Widok na klasztor, cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej i cerkiew św. Jerzego

Klasztor ufundował prawdopodobnie Aleksander Dobry w 1429 r., początkowo był nazywany Vişnăvăţ i podlegał monasterowi Neamţ. Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej wzniesiono do 1545 r. w czasach panowania Piotra Raresza, w typowym dla Mołdawii planie trójkonchowym[1]. Cieszący się opieką książąt klasztor posiadał największą w granicach dzisiejszej Republiki bibliotekę[2]. Od 1698 r. monaster podlegał klasztorowi Zografu na górze Athos[2].

Rok po zajęciu wschodniej Mołdawii przez Rosję w 1812 r., zwanej odtąd Besarabią, opiekę nad klasztorem przejęła Cerkiew Rosyjska[3]. W czasach rosyjskich odremontowano cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej, przebudowując kopułę w stylu rosyjskim, a następnie zbudowano cerkiwie św. Jerzego (1840 r.) i św. Mikołaja (1903 r.)[2]. W okresie międzywojennym klasztor znajdował się na terenie Rumunii i podlegał Patriarchatowi Rumunii. Po aneksji Besarabii przez Związek Sowiecki i utworzeniu Mołdawskiej SSR w latach 1947-89 budynki klasztorne pełniły rolę szpitala gruźliczego i domu kultury[3]. Obecnie ma przywrócone funkcje religijne.

Ponieważ cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej jest jedyną dobrze zachowaną cerkwią z XVI stulecia w granicach Republiki Mołdawii władze sowieckie w ramach polityki mołdawianizacji popularyzowały obraz młodszych budowli w stylu rosyjskim, by unikać sentymentów prorumuńskich – stąd często na zdjęciach widać cerkiew zimową św. Mikołaja.

Przypisy

  1. Crestinortodox.ro Mănăstirea Căpriana]
  2. a b c Moldovenii.md Mănăstirea Căpriana]
  3. a b Ortodox.md Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, s. Căpriana, r. Strășeni