Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Nowogrodzie Bobrzańskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Bartłomieja Apostoła
106 z dnia 16.07.1958
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowogród Bobrzański

Adres

ul. św. Jadwigi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie Nowogrodu Bobrzańskiego
Mapa konturowa Nowogrodu Bobrzańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu zielonogórskiego
Mapa konturowa powiatu zielonogórskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie gminy Nowogród Bobrzański
Mapa konturowa gminy Nowogród Bobrzański, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja Apostoła”
Ziemia51°48′01,9″N 15°14′46,5″E/51,800528 15,246250

Kościół pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Nowogrodzie Bobrzańskimrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się na terenie najstarszej części dawnego miasta Nowogród Bobrzański. Wybudował ją zakon kanoników regularnych św. Augustyna sprowadzony w 1217 przez księcia Henryka Brodatego i jego żone̯ Jadwigę[1]. Po raz pierwszy była wzmiankowana w 1277 roku. Początkowo spełniała rolę kościoła klasztornego, a następnie – po przeniesieniu zakonników do Żagania w roku 1284[1] – filialnego. W latach 1540-1568 budowla należała do gminy protestanckiej.

Dzwonnica

Rozpoczynając od XV wieku ten kamienny kościół wielokrotnie ulegał przebudowom. Z gotyckiej budowli zachowały się mury obwodowe prostokątnej nawy i chóru oraz zakrystia nakryta sklepieniem kolebkowym. W XVII wieku od strony zachodniej została dobudowana czworokątna wieża, w 1723 roku nawa została przykryta stropem.

Po 1945 roku przez wiele lat nieużytkowana świątynia popadła w ruinę. W latach 1981-1984 jednonawowy kościół został odbudowany i od strony południowej rozbudowany[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ŻAGAŃ - POAUGUSTIAŃSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2020-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-29)]. (pol.).
  2. zabytki w regionie - Lubuskie. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2017-04-17].