Przejdź do zawartości

Kościół Świętego Krzyża w Rzeczycy Księżej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Krzyża
w Rzeczycy Księżej
Zabytek: nr rej. A/37[1] z dnia 14.04.1966 i 6.07.1977
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Rzeczyca Księża

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

w Rzeczycy Księżej

Wezwanie

Świętego Krzyża

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyżaw Rzeczycy Księżej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyżaw Rzeczycy Księżej”
Położenie na mapie powiatu kraśnickiego
Mapa konturowa powiatu kraśnickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyżaw Rzeczycy Księżej”
Położenie na mapie gminy Trzydnik Duży
Mapa konturowa gminy Trzydnik Duży, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyżaw Rzeczycy Księżej”
Ziemia50°52′07,715″N 22°13′23,276″E/50,868810 22,223132
Strona internetowa

Kościół Świętego Krzyża w Rzeczycy Księżejkościół parafialny znajdujący się w Rzeczycy Księżej. Należy do dekanatu Kraśnik w archidiecezji lubelskiej.

Pierwsza świątynia, drewniana, została wybudowana na początku XVII wieku. Prawdopodobnie była konsekrowana w 1611 roku.

Obecny drewniany kościół, wybudowany w 1742 roku, przez kanoników regularnych pw. Świętego Krzyża. Budynek kościoła jest drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, na ceglanym podmurowaniu, jednonawowy. Z lewej strony prezbiterium usytuowana jest zakrystia, przy nawie usytuowana jest kruchta, nad nawą znajduje się niewielka wieżyczka z sygnaturką[2].

Wewnątrz kościoła mieszczą się trzy ołtarze drewniane. Ołtarz główny, późnorenesansowy z XVII wieku, z wizerunkami Chrystusa Ukrzyżowanego z XVIII wieku, Chrystusa modlącego się w Ogrodzie Oliwnym, również z XVIII wieku, oraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa boczne ołtarze, barokowe, posiadają obrazy: św. Józefa z Dzieciątkiem (ołtarz po lewej) i św. Antoniego (ołtarz po prawej). Na chórze muzycznym w 1972 roku zbudowano 6-głosowe organy, jako dar ks. kan. Dominika Maja pochodzącego z Rzeczycy Księżej[2].

Kościół był wielokrotnie remontowany (m.in. w 1872 roku, 1931 roku oraz kilkakrotnie w II poł. XX wieku). W połowie XIX wieku cały kościół pokryto polichromią. Gruntowne prace remontowe przeprowadzone zostały w latach 1993–1998. W 1998 roku przeprowadzono renowację bocznych ołtarzy. W 2009 roku pomalowano całą świątynię i parkan, a wokół kościoła ułożono chodnik z kostki brukowej. W 2010 roku wymieniony został dach na kościele i dzwonnicy (poprzedni dach był pokryty blachą ocynkowaną w 1931 roku, zaś obecny jest pokryty blachą tytanowo-cynkową)[2].

Przy kościele stoi drewniana dzwonnica, gruntownie odrestaurowana w 1997 roku. Zawieszony na niej dzwon, odlany w 1776 roku, nosi imię „Euzebiusz”[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]