Kościół Świętego Zbawiciela w Skwierzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie
L-287/A z dnia 03.06.2008
kościół filialny
Ilustracja
Świątynia w 2005 roku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Skwierzyna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie

Wezwanie

Najświętszego Zbawiciela (w latach 1948–1958 Świętego Krzyża)

Położenie na mapie Skwierzyny
Mapa konturowa Skwierzyny, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie”
Położenie na mapie gminy Skwierzyna
Mapa konturowa gminy Skwierzyna, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynie”
Ziemia52°35′44,4″N 15°29′54,3″E/52,595667 15,498417

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Skwierzynierzymskokatolicki kościół filialny, należący do parafii pw. św. Mikołaja w Skwierzynie, dekanatu Rokitno, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Skwierzynie, w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim. Zbudowany w XIX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wzniesiona w latach 1847–1854, jako kościół ewangelicki. Pierwotnie służyła protestanckim mieszkańcom miasta, przede wszystkim narodowości niemieckiej. Stanęła na miejscu dawnego drewnianego zboru ewangelickiego, który spłonął podczas jednego z wielu pożarów miasta, które w XIX wieku nawiedzały je bardzo często.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu II wojny światowej Skwierzyna znalazła się w granicach Polski, a większość jej mieszkańców zaczęli stanowić katolicy. Przejęli oni świątynię. W 1948 roku została ona przemianowana na kościół Świętego Krzyża, co było spowodowane przystosowaniem kościoła dla potrzeb religijnych żołnierzy LWP stacjonujących w miejscowym garnizonie. W 1952 roku świątynia została poddana generalnemu remontowi. W 1958 roku kościołowi przywrócono dawną nazwę, co było związane z likwidacją oddzielnego duszpasterstwa garnizonowego (świątynia stała się placówką pomocniczą parafii św. Mikołaja). 1966 był rokiem kolejnych prac remontowych zabytku.

Od 1982 roku w kościele znajduje się obraz Ludwika Konarzewskiego-juniora z Istebnej, przedstawiający Matkę Boską Częstochowską. W połowie lat 90. XX wieku na szczycie wieży dzwonniczej umieszczono stalowy krzyż, a pod koniec 2006 roku miejscowe władze samorządowe zainwestowały w efektowne oświetlenie nocne całości budowli (podobnie stało się z Kościołem św. Mikołaja i ratuszem skwierzyńskim).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Główna część budynku jest prostokątną bryłą, zbudowaną w stylu neoromańskim. Przylega do niej nisza ołtarzowa. Najbardziej charakterystyczna jest jednak smukła wieża dzwonnicza, znajdująca się w pewnym oddaleniu od głównego budynku, z którym jest jednak połączona otwartym przedsionkiem. Wieża skonstruowana jest na obrysie ośmiokąta.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]