Kościół Świętej Trójcy w Kucharkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Trójcy
kl.IV-73/57/54 z 19.05.1954[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kucharki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Świętej Trójcy w Kucharkach

Wezwanie

Świętej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Gołuchów
Mapa konturowa gminy Gołuchów, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu pleszewskiego
Mapa konturowa powiatu pleszewskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Ziemia51°47′52,7″N 17°55′22,8″E/51,797972 17,923000

Kościół Świętej Trójcy w Kucharkachrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Gołuchów diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1754 roku. Ufundowana została przez stolnika sochaczewskiego Walentego Oto Trąbczyńskiego. Na początku XX wieku została dobudowana boczna kruchta. W 1932 roku została odrestaurowana polichromia przez K. Magnuszewskiego i Walczaka. W latach 1982–1993 kościół był remontowany, natomiast w latach 1998–2002 została wykonana konserwacja polichromii. Jest to zabytek klasy „0”.

Budowla jest drewniana, wzniesiona w konstrukcji sumikowo-łątkowej. Świątynia jest orientowana, wybudowano ją na planie wydłużonego ośmiokąta. Kościół jest salowy, nie posiada wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty jest trójbocznie, z boku jest umieszczona zakrystia. Z boku nawy znajduje się kuchta. Świątynię nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty gontem, dachu jest umieszczona sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany, cebulasty dach hełmowy z latarnią. Wnętrze nakryte jest płaskimi stropami, w nawie ponadto z fasetą. Chór muzyczny jest podparty czterema słupami. Polichromia patronowa została wykonana pod koniec XIX wieku. Na stropie znajdują się Bóg Ojciec, Baranek Boży na tle nieba z gwiazdami, natomiast w fasecie są umieszczone wizerunki czterech ewangelistów w medalionach z elementami dekoracyjnymi. Belka tęczowa jest ozdobiona wczesnobarokowymi krucyfiksem i rzeźbami Świętych Grzegorza i Sebastiana z 1 połowy XVII wieku. Wczesnobarokowy ołtarz główny pochodzi z początku XVII wieku. Barokowe ołtarze boczne powstały w 2 połowie XVIII wieku. Wczesnobarokowa ambona została wykonana w 1 połowie XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-09-12].
  2. Kucharki [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-09-12].