Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
A/831 z 14.07.1997[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Tuczno

Adres

Pakoska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca

Położenie na mapie gminy Złotniki Kujawskie
Mapa konturowa gminy Złotniki Kujawskie, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia52°51′37,9″N 18°07′47,0″E/52,860528 18,129722

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tucznierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat złotnicki archidiecezji gnieźnieńskiej).

Obecny kościół w stylu neogotyckim (czwarty z kolei) został wzniesiony w 1890 roku. Ufundowany został przez: Teklę Wichlińską razem z mężem Józefem, architekta Alexisa Langera z Wrocławia oraz budowniczego Valeriusa Herbsta z Inowrocławia. W dniu 28 czerwca 1891 roku biskup Antoni Andrzejewicz z Gniezna konsekrował świątynię, w tym czasie również zostały ofiarowane kościołowi relikwie świętych męczenników: Vincentego, Kalcedoniego Benoediego, Felicisa i Zenona. Głównym elementem wyposażenia świątyni są organy Spiegla, szczególną ozdobą są również witraże figuralne (Serca Jezusa i Matki Bożej), które wykonał Henryk Winter. Od 2017 roku w kościele są wykonywane prace konserwatorskie, w 2019 roku były prowadzone głównie w prezbiterium[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-06-26].
  2. Tuczno par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła [online], Archidiecezja gnieźnieńska [dostęp 2022-06-26].