Alexis Langer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Legnica, kościół pw. Świętej Trójcy
A. Langer: kamienica przy Krupniczej we Wrocławiu (1853)
A. Langer: Kościół św. Michała we Wrocławiu. Widoczna wieża północna, odbudowana po katastrofie w 1868 jako niższa
Neogotycki kościół w Obornikach Śląskich
Wałbrzych, kolegiata

Alexis Langer (ur. 2 lutego 1825 w Oławie, zm. 21 września 1904 we Wrocławiu) – architekt niemiecki, przedstawiciel stylu neogotyckiego, działający głównie na terenie Śląska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Langer pochodził z rodziny ewangelickiej[1]. W młodości nauki pobierał u mistrzów murarskich w Oławie i Kłodzku, w latach 1845–1846, kształcił się Królewskiej Szkole Sztuk, Budownictwa i Rzemiosła we Wrocławiu. Tytuł mistrza murarskiego zyskał w Kłodzku w 1848. W tym okresie też dużo podróżował, poznawał architekturę Niemiec i kontaktował się z doświadczonymi architektami.

Pierwszym ważnym zrealizowanym projektem Langera była kamienica na rogu ulicy Krupniczej i Włodkowica we Wrocławiu, zbudowana w 1853. Architekt zyskał uznanie i otrzymał nowe zamówienia, m.in. wrocławski biskup katolicki Heinrich Förster zlecił mu zbudowanie kaplicy cmentarnej. Odtąd Langer zaczął coraz ściślej współpracować z biskupem[2]. W 1858 Langer przeszedł na katolicyzm[2]. W 1862, również na zlecenie biskupa Förstera zaprojektował kościół pw. Najświętszej Marii Panny (Mariacki) w Katowicach, które jeszcze wtedy nie miały praw miejskich. W tym samym roku Langer rozpoczął realizację największego swojego projektu – kościoła pw. św. Michała we Wrocławiu. Praca szła dobrze, dopóki w 1868 nie nastąpiła katastrofa budowlana – zawaliła się wówczas jedna z wież świątyni, co spowodowało utratę zamówień ze strony wrocławskiego kościoła na wiele lat. Pierwsze zlecenie nastąpiło dopiero w 1891.

Alexis Langer był twórcą płodnym, działającym przede wszystkim w zakresie architektury sakralnej, rzadziej świeckiej (np. ratusz w Ząbkowicach Śląskich). Większość jego kościołów znajduje się na Śląsku – najbardziej znane znajdują się we Wrocławiu, Wałbrzychu, Katowicach, Bielawie, Legnicy, ale niektóre są też w Wielkopolsce a nawet na Kujawach. Intensywnie pracował do późnych lat – w ostatnim okresie życia stworzył m.in. projekty kościołów w Wałbrzychu, Obornikach Śląskich, Legnicy i Rawiczu. Został pochowany przy prezbiterium zaprojektowanej przez siebie kaplicy św. Warzyńca na dawnym cmentarzu katedralnym we Wrocławiu. Grób nie zachował się.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Froniewski: Alexis Langer- architekt naszego kościoła. [dostęp 2010-10-05].
  2. a b Agnieszka Zabłocka-Kos: Katholischer und protestantischer Kirchenbau in Schlesien im 19. Jahrhundert als Abbild der konfesionellen Konfrontation. W: Joachim Köhler, Rainer Bendel: Geschichte des christlichen Lebens im schlesischen Raum. T. 1. LIT Verlag Münster, 2002, s. 618. ISBN 3-8258-5007-2. [dostęp 2010-10-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Agnieszka Zabłocka-Kos: Sztuka - wiara - uczucie. Alexis Langer - śląski architekt neogotyku. Wrocław: 1996. ISBN 83-229-1396-6.