Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Twardowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
91/Wlkp/A z 26.06.2002[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Twardów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Apostołów Piotra i Pawła w Twardowie

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Kotlin
Mapa konturowa gminy Kotlin, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu jarocińskiego
Mapa konturowa powiatu jarocińskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia51°56′38,9″N 17°37′16,7″E/51,944139 17,621306

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Twardowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Jarocin diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1885–1896 z fundacji ówczesnego właściciela majątku Karola Żychlinskiego. Kościół jest utrzymany w dobrym stanie technicznym, prowadzone są przy nim na bieżąco naprawy i remonty. W latach 80. XX wieku zostało wykonane nowe pokrycie wieży z blachy cynkowej. W 2003 roku zostało przeprowadzone malowanie i renowacja wnętrza kościoła, a w 2005 roku wyremontowano więźbę i zmieniono pokrycie dachowe. W 2006 roku został zmieniony kształt dachu nad prezbiterium świątyni.

Kościół posiada interesujący jednorodny stylistycznie zespół wyposażenia i wystroju. Obejmuje on kilkadziesiąt obiektów dotychczas zewidencjonowanych na 20 kartach ewidencyjnych. Składa się m.in. z interesujących polichromii na ścianach i sklepieniu świątyni, sprzętów w stylu neogotyckim oraz witraży heraldycznych umieszczonych w oknach prezbiterium świątyni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-03-14].
  2. Gminny Program Ochrony nad Zabytkami na lata 2017 - 2020 [online], Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Kotlin [dostęp 2021-03-14].