Kościół św. Faustyny w Sokołowie Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Faustyny
w Sokołowie Podlaskim
kościół rektorski
Ilustracja
Widok fasady frontowej
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Sokołów Podlaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Faustyny

Położenie na mapie Sokołowa Podlaskiego
Mapa konturowa Sokołowa Podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Faustynyw Sokołowie Podlaskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Faustynyw Sokołowie Podlaskim”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Faustynyw Sokołowie Podlaskim”
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa konturowa powiatu sokołowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Faustynyw Sokołowie Podlaskim”
Ziemia52°24′33″N 22°12′39″E/52,409167 22,210833

Kościół świętej Faustyny w Sokołowie Podlaskimrzymskokatolicki kościół rektorski należący do dekanatu Sokołów podlaski diecezji drohiczyńskiej.

Kościół noszący dawniej wezwanie Świętego Rocha został wzniesiony w 1820 roku i ufundowany przez małżeństwo Karola, marszałka powiatowego łosickiego, i Franciszkę z Wojewódzkich Kobylińskich, ówczesnych dziedziców Sokołowa Podlaskiego. Na obecne miejsce został przeniesiony w 1980 roku i został silnie przebudowany. Poświęcony został w dniu 6 grudnia 1981 roku przez biskupa siedleckiego, Jana Mazura. W dniu 8 sierpnia 2005 roku świątynia została oddana w opiekę św. Siostrze Faustynie Kowalskiej przez biskupa drohiczyńskiego, Antoniego Dydycza. Jednocześnie kościół otrzymał rektora[1].

Obecnie świątynia posiada konstrukcję mieszaną, betonowo-drewnianą, posiada zewnętrzne szalunki i jest orientowana. Posiada jedną nawę. Korpus kościoła został wybudowany na planie prostokąta. Jego prezbiterium nie jest wyodrębnione zewnętrznie z nawy i jest zamknięte pięciobocznie, z boku są umieszczone dwie zakrystie, zamknięte. Dobudowana kruchta z przodu posiada kształt wydłużonego prostokąta. Korpus posiada jednokalenicowy blaszany dach dwuspadowy, przechodzący nad częścią prezbiterialną w pięciospadowy, zachodnia kruchta posiada dach dwuspadowy w części środkowej i dachy pulpitowe w częściach bocznych, nawy boczne posiadają daszki pulpitowe. Na kalenicy w przedniej części, jest umieszczona czworokątna blaszana wieżyczka na sygnaturkę nakryta daszkiem namiotowym zakończonym krzyżem.

We wnętrzu znajduje się strop w formie zbliżonej do łuku koszowego. W miejscu połączenia nawy i prezbiterium jest podzielony pojedynczym gurtem. Z przodu mieści się chór muzyczny podparty dwoma słupami. Na ich osiach znajdują się analogiczne filary podpierające strop. Ściany nawy i prezbiterium są podzielone lizenami utworzonymi przez odeskowanie słupów konstrukcyjnych. Obecnie kościół posiada niezabytkowe wyposażenie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sokołów Podlaski – Parafia Miłosierdzia Bożego. Diecezja drohiczyńska. [dostęp 2015-07-29]. (pol.).
  2. Sokołów Podlaski – kościół. Drewniane Mazowsze. [dostęp 2015-01-06]. (pol.).