Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Krakowie
(nieistniejący)
Państwo  Polska
Miejscowość POL Kraków COA.svg Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Dawna lokalizacja kościoła
Dawna lokalizacja kościoła
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dawna lokalizacja kościoła
Dawna lokalizacja kościoła
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dawna lokalizacja kościoła
Dawna lokalizacja kościoła
Ziemia50°04′07,74″N 19°56′30,26″E/50,068817 19,941739

Kościół św. św. Filipa i Jakuba – nieistniejący obecnie kościół rzymskokatolicki, wznoszący się w dawnym Kleparzu (obecnie część Krakowa).

Kościół wzniesiono prawdopodobnie w drugiej połowie XIV w. Znajdował się przy północnej pierzei rynku kleparskiego. Był początkowo jedną z dwóch świątyń miasta Kleparza (obok kościoła św. Floriana). Prawdopodobnie początkowo drewniany, w XV w. był określany mianem "kaplicy", co wskazuje na jego małe rozmiary.

Spłonął w pożarze Kleparza w 1528. Odbudowany jako kaplica murowana. Ponownie zniszczony został w 1655. Odbudowany w stylu barokowym, konsekrowany ponownie w 1667. Z opisu z połowy XVIII w. wynika, iż posiadał trzy ołtarze, prowadziły do niego wejścia przez dwie kruchty (od południa i zachodu).

Spłonął ponownie w pożarze Kleparza w 1755. Odrestaurowany (pod koniec XVIII w., kryty gontem, posiadał jeden ołtarz). Zburzono go w 1801 r. W latach 1797–1804 otaczający kościół cmentarz funkcjonował jako jeden z dwóch cmentarzy aglomeracji krakowskiej (po wydaniu zakazu grzebania zmarłych na cmentarzach przykościelnych, a przed uruchomieniem Cmentarza Rakowickiego)[1].

W drugiej połowie XIX w. teren po kościele przejęli oo. misjonarze i zbudowali tu kościół św. Wincentego. W miejscu dawnego kościoła znajduje się obecnie ogród klasztorny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Rederowa. Studia nad wewnętrznymi dziejami Krakowa porozbiorowego (1796-1809). Część I: Zagadnienia urbanistyczne. „Rocznik Krakowski”. T. 34, s. 110–111, 1957. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Rożek. Nie istniejące kościoły Krakowa. „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej”. 33, s. 113, 1983. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]