Kościół św. Jacka w Bytomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Distinctive emblem for cultural property.svg 1302/83 z 9 sierpnia 1983 i 25 września 2008[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół w 2018 roku
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Bytom-Rozbark
Adres ul. Witczaka[1]
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jacka w Bytomiu
Wezwanie św. Jacka
Położenie na mapie Bytomia
Mapa lokalizacyjna Bytomia
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Kościół św. Jacka w Bytomiu
Ziemia50°21′00″N 18°55′45″E/50,350000 18,929167

Kościół pw. Świętego Jacka w Bytomiu – kościół rzymskokatolicki wzniesiony w latach 1908–1911 w Bytomiu-Rozbarku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Został wybudowany w latach w stylu neoromańskim tuż obok nieistniejącej już kaplicy św. Jacka z 1875 roku. Architektem był mieszkaniec Katowic, Max Giemsa. Podczas projektowania wzorował się na katedrze w Limburgu. Do budowy zatrudniona została firma F. Neumanna z Bytomia. Za wystrój wnętrza odpowiedzialne było większe grono w którym każdy miał swój udział:

  • rzeźbiarz Matthias Beule (1877-1921) wykonywał rzeźby w kamieniu
  • rzeźbiarz Georg Schreiner z Ratyzbony stworzył rzeźby ołtarzowe
  • artysta, malarz Otto Kowalewski z Katowic był odpowiedzialny za malarstwo ścienne
  • firma Carl Busch z Wrocławia wykonała ołtarze

W dwa lata po wybudowaniu powstała parafia (1913), a do konsekracji doszło w 4 sierpnia 1915 roku. W roku 1991 dokonano całkowitego remontu dachu kościoła.

W literaturze bardzo często pojawia się całkowicie bałamutna informacja o wybudowaniu kościoła na tzw. Sroczym Wzgórzu. W rzeczywistości kościół stanął na wzgórzu św. Jacka, u stóp którego biło ongiś źródło rodzące – według legendy – paciorki z Jackowego różańca. Srocze Wzgórze znajdowało się gdzie indziej, dziś jest tam bytomskie wysypisko śmieci.

Elewacja frontowa w 2007 roku

Kościół imponuje swym ogromnym rozmiarem. Jest dwukondygnacyjny (w dolnej kondygnacji znajduje się krypta Świętego Józefa) i posiada dwie wieże (wysokości 57 m) po obu stronach elewacji wschodniej. Trzynawowy z nawą krzyżową oraz orientowany odwrotnie bowiem usytuowany jest ołtarzem głównym ku zachodowi. Nad skrzyżowaniem naw znajduje się ażurowa sygnaturka z iglicowym daszkiem. Wnętrze zostało pokryte drewnianym stropem, podwieszonym na wieszarowej konstrukcji dachu, oraz otynkowane. W kościele znajdują się trzy empory, dwie boczne, a także chóru muzycznego z organami. Organy zbudowała austriacka firma Rieger, posiadają one 60 głosów i są jednym z ciekawszych zabytkowych instrumentów w mieście jak i na całym Górnym Śląsku. Cały budynek jest murowany, a elewacje wykonano z ciosów piaskowca. Cały kościół jest ciekawy pod względem architektonicznym. Warto zwrócić uwagę na liczne rzeźby w piaskowcu. Wszystkie okna oraz drzwi są bardzo pięknie ozdobione. Na szczególną uwagę zasługuje główne wejście. Wewnątrz znajdują się wspaniałe ołtarze oraz ambona z dekoracją snycerską, a także barwne witraże których autorem jest pewien krakowianin, którego nazwisko nie zostało ustalone.

Stary kościół św. Jacka[edytuj | edytuj kod]

W miejscu dzisiejszego krzyża przykościelnego stał pierwszy kościółek św. Jacka. Został wybudowany w 1875 roku po wielkim pożarze wsi Rozbark. Jego małe gabaryty przesądziły o tym, że trzydzieści lat później została wzniesiona obecna świątynia. Niestety stary kościółek nie przetrwał do dziś i został rozebrany około 1911 roku. Do drugiej wojny światowej zachowały się jednak wszystkie ołtarze przeniesione ze starej kaplicy do krypty św. Józefa pod nawą, lecz przez niefrasobliwość ówczesnych włodarzy świątyni nie przetrwały do dziś. Jedyną pamiątką po starym kościółku jest dzwon św. Barbary, który nadal zwołuje mieszkańców dzielnicy Rozbark na msze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]